Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli jde zjistit původ a význam příjmení Vitt(prý je to italského původu ale nevím to přesně).
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli jde zjistit původ a význam příjmení Vitt(prý je to italského původu ale nevím to přesně).
hledám význam a historii příjmení Volšička
Dlouhou dobu hledám význam příjmení Vopěnka. Bezvýsledně. Můžete mi pomoci?
Prosím o sdělení významu a původu příjmení Vošahlík a příjmení Vít.
Dobrý den, zajímal by mě význam příjmení VRÁBLÍKOVÁ. Děkuji
Původ a význam příjmení Zadina.
Dobrý den, marně pátrám po významu tohoto příjmení a tak doufám, že mi pomůžete objasnit jeho význam. V knize "Naše příjmení" od Dobravy Moldánové příjmení bohužel není, ale předpokládám, že bude asi nějak příbuzné s příjmením "Mastil." Zajímalo by mne tedy, jestli je možné nějak se dobrat ke skutečnému významu a zda-li toto příjmení má něco společného s mastmi a nebo spíše s povoláním řezníka, který pracuje s tukem.
Dobrý den. chtěl bych znát význam příjmení Ženožička. Předem děkuji.
Dobrý den. chtěl bych znát význam příjmení Ženožička. Předem děkuji.
Dobrý den, snažím se nalézt význam příjmení Zifčák, budu rád za jakoukoliv pomoc.
Dobrý den, chtěl bych vás tímto požádat o pomoc v pátrání po tom, kdy asi a z čeho vzniklo příjmení Zigáček, a dále, jaký je význam tohoto příjmení.
Dobrý den, jelikož jsem hledala snad všude, ale bohužel nemohu nikde nic najít, obracím se na Vás s prosbou o pomoc při vyhledání významu příjmení VOSÁTKA a BERBR. Děkuji.
Dobrý večer. Můžete mi prosím napsat význam přísloví "Pička proti vodě, utáhne tři lodě"? Jsem cizinec studující češtinu a v žádné online příručce jsem to nenašel.
potřebovala by jsem vysvětlit přísloví:PÝCHA PŘEDCHÁZÍ PÁD a PÝCHA PŘEDCHÁZÍ PÁD..děkuji
Od února do ledna, každá práce je nutná. Prosím o význam tohoto přísloví.
Dobrý den, chtěla bych vás poprosit o význam těchto českých lidových moudrostí: dobro kape po kapkách, zlo teče jako vodopád, kdo chce s vlky býti, musí s nimi výti, žádný strom do nebe neroste, všechno, co daruješ, zůstává s tebou, lepší vrabec v hrsti než holub na střeše. Děkuji.
Dobrý den, chtěla bych se zeptat na význam těchto tří přísloví: 1. Lepší doma krajíc chleba, než v cizině kráva celá. 2. Ten, kdo pobývá všude, není nikde doma. 3. Člověk je doma tam, kde si pověsí klobouk. Předem děkuji za odpověď.
Potřeboval bych znát vysvětlení těchto přísloví : Nové koště dobře mete. Na hrubý pytel hrubá záplata. Nemusí pršet, stačí když kape. I mistr tesař se utne. Dobrá rada nad zlato. Láska prochází žaludkem. Láska hory přenáší. Dvakrát do stejné řeky nevstoupíš. Každý chvilku tahá pilku. Šaty dělají člověka. Stará láska nerezaví. Starého psa novým kouskům nenaučíš. Starého psa novým kouskům nenaučíš. Potrefená husa se vždycky ozve. Zvyk je železná košile. Všude dobře doma nejlépe. Trpělivost růže přináší. Učený z nebe nespadl. Práce šlechtí člověka. Risk je zisk. Všechno zlé je k něčemu dobré. S čím kdo zachází, tím také schází. Opakování je matka moudrosti. Kdo nehraje, nevyhraje. Víc hlav - víc rozumu. Lehce nabyl, lehce pozbyl. Sytý hladovému nevěří. Vrána k vráně sedá, rovný rovného si hledá. Proč stahovat kalhoty, když brod je ještě daleko. Nejlepší obranou je útok. Odvážnému štěstí přeje. Na každého jednou dojde. Líná huba holé neštěstí. Kuj železo, dokud je žhavé. Kdo šetří má za tři. Co se v mládí naučíš, v stáří jako když najdeš. Co nemáš sám rád, nečiň druhému. Bez peněz do hospody nelez. Kdo dřív přijde, ten dřív mele. Kdo rychle dává, dvakrát dává. Tichá voda břehy mele. Jablko nepadá daleko od stromu. Vojna není kojná. Kdo jinému jámu kopá, sám do ní padá. Bez práce nejsou koláče. Komu se nelení, tomu se zelení. Jednooký mezi slepými králem. Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá. Kolik řečí znáš, tolikrát jsi člověkem. Pod svícnem bývá tma. Boží mlýny melou pomalu, ale jistě. Dvakrát měř, jednou řež. S poctivostí nejdál dojdeš. Sytý hladovému nevěří. Ruka ruku myje. Kdo se směje naposled, ten se směje nejvíc. Výjimka potvrzuje pravidlo Za dobrotu na žebrotu. Práce šlechtí člověka. Čistota půl zdraví. I mistr tesař se utne. Co není v hlavě, musí být v nohách. Peníze kazí lidi. Lepší vrabec v hrsti než holub na střeše. Všude dobře doma nejlépe. Starého psa novým kouskům nenaučíš. Dobrá hospodyňka pro pírko i přes plot skočí. Strach má velké oči. Co oči nevidí, srdce nebolí. Čiň čertu dobře, peklem se ti odmění. Chytrému napověz, hloupého trkni. Kam nemůže čert, nastrčí ženskou. Kdo se směje naposled, ten se směje nejlépe. Na každém šprochu pravdy trochu. Práce kvapná, málo platná. Mluviti stříbro, mlčeti zlato. Oko za oko, zub za zub. Zdi mají uši. Vlk se nažral a koza zůstala celá. Pes který štěká, nekouše. Bližší košile než kabát. Naděje umírá poslední. Kdo lže ten krade. Kdo seje vítr, sklízí bouři. Nevědomost hříchu nečiní. Když se kácí les, létají třísky. Kdo chce s vlky žíti, musí s nimi výti.
Jaký je význam přísloví Strach má velké oči?
Dobrý den, potřebovala bych vědět jaký význam mají tato přísloví: Co na srdci, to na jazyku. Mám to na jazyku. Mluví, co mu slina na jazyk přinese. Umí držet jazyk za zuby. Má duši na jazyku. Děkuji za odpověď.