Dotazy

Týden knihoven

Zajímalo by mne, který ročník Týdne knihoven letos vlastně je. Dále pak, z jakého podnětu byl vyhlášen první Týden knihoven.

týden knihoven, 2008

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jaké akce se chystají v rámci Týden knihoven 2008 zde u nás na Kladně. Bohužel na internetových stránkách jsem zatím nenašla žádnou informaci, ale vím, že se vaše knihovna pravidelně k této akci připojuje. Předem děkuji za odpověď a přeju hezký den

Týdeník Československá televize

Dobrý den ráda bych Vás poprosila o informaci, zda máte v knihovně k půjčování (byť pouze prezenčně) periodikum Týdeník Československé televize, konkrétně pak z období 70. a 80. let? Předem velice děkuji za informaci.

Týdeník Československý rozhlas

Přesná formulace dotazu: Sháním program Týdeníku Československý rozhlas na 21.8.1968 - informaci o tom, co se ten den vysílalo v rádiu na stanici Praha. Děkuji

Týdeník Mladý svět

Existuje elektronická podoba týdeníku Mladý svět? Je možně vyhledat konkrétní článek např. o košíkové studentů gymnazia v Třeboni? Děkuji za radu.

tykání

Dobrý den, naše firma chystá společenský večírek pro naše zákazníky. Chtěl bych vědět, jak se správně postupuje při navrhování tykání se zákazníkem... Prosil bych všechny možné kombinace - firemní pracovník je muž/žena, zákazník je muž/žena, případně zohlednění věku - starší/mladší. Děkuji

Tykání, vykání, onikání

Zajímalo by mne, zda lze zjistit (odhadnout), kdy u nás došlo k rozlišení na vykání a tykání (a kdy se používalo onikání). V anglofonních zemích se bez rozlišení užívá "you" pro oslovení druhé osoby. I němčina např. rozlišuje jako čeština. Bývalo zvykem, že i děti vykaly svým rodičům, ale kdy obecně vůbec došlo k jazykovému odlišení při oslovení druhé osoby zájmeny "Vy" a "ty" na našem území? Vím, že existovaly (a dosud existují) i různé zvyky napříč spektrem společnosti, v různých komunitách ap., ale kde má počátek rozlišení na "Vy" a "ty"? Mám tušení, že už v "pravěku". A jak tomu bylo u některých ostatních kultur? Děkuji mnohokrát za odpověď. Přeji příjemný den.

tykání žena vs otec přítele

Dobrý den. Zajímá mne jak je to u tykání já (žena) vůči otci přítele? Platí zde pravidlo "žena nabízí muži" nebo "nadřízený podřízenému" ? Děkuji za odpověď

Týmová studovna na FF UK

Dobrý den, je možné využít prostor knihovny pro konverzace v cizím jazyce? Samozřejmě bych v žádném případě nechtěl rušit ostatní uživatelé knihovny, právě proto by mně zajímalo,jestli je v knihovně prostor, kde by bylo možné tandemově konverzovat a zároveň nikoho jiného nerušit.

Týnský chrám

Dobrý den, mohu se zeptat, kdo je vyobrazen v ornamentu nad madonou v průčelí Tynského chrámu? A co bylo za sochu v nice pod madonou? https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/29/Panna_Marie_s_Jezulátkem_na_št%C3%ADtu_střechy_Týnského_chámu_v_Praze_na_Starém_městě.jpg Děkuji.

TYP - ilustrovaný magazín.

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda je možné zjistit jakým způsobem zanikl časopis TYP - ilustrovaný magazín pro moderní podnikání. Vycházel od roku 1929 do 1949, nejdříve v nakladatelství Sfinx, později nákladem Dr. Jana Brabce. V posledních číslech z roku 1949 jsou patrné změny podléhající "novým trendům", ale přesto se stále nabízí předplatné na další ročník, "láká" se na zajímavá témata atd. Další ročník už ale zřejmě neexistuje. Chápu dobovou situaci, ale zabývám se otázkou, jestli nemohl být magazín přejmenován nebo případně sloučen s jiným podobným periodikem. Existují seznamy všech periodik vycházejících v daném roce (1949, 1950, a dál)?

typ silnice v mapách

Dobrý den, potřebovala bych zjistit jak v mapách poznám o jaký typ silnice se jedná.

Typy informačních zdrojů

Dobrý den, trochu tápu v kategorizaci citací. Budu proto vděčná, pokud byste mi poradili s následujícím; v případě, že bych uvedla jako příklad tyto publikace: Vlasta. Praha: Mona, 02.-06.09.1991, 45(36), s. 14. ISSN 0139-6617. NAKONEČNÝ, Milan. Lexikon magie. 4., rozš. a dopl. vyd. Praha: Ivo Železný, 2001. 398 s. ISBN 80-237-3612-4. I-ťing = Kniha proměn. Překlad Oldřich Král. Vyd. 1. Praha: Maxima, 1995. 277 s. ISBN 80-901333-2-0. ZÍBRT, Čeněk. Virgule a siderické kyvadlo: Hledání vody, kovů a pokladů čarovným proutkem. Praha: Sfinx, 1922. 302, 1, 16 s. Světlo ve tmách; 1. Nové cíle; 57. ZIMMER, Stefan, ed. Keltové: mýtus a realita. Překlad Jan Hlavička. Vydání druhé. V Praze: Vyšehrad, 2019. 251 stran. ISBN 978-80-7601-152-6. Můžu říct, že v prvním případě se jedná o pramen, ve druhém případě o sekundární literaturu a poslední tři publikace jsou primární zdroje? Kam bych případě měla zařadit následující dvě publikace? OMASTA, Vojtěch. Čteme (si) z ruky. 1. vydání. Praha: Chance, 1991. 95 stran. ISBN 80-900867-0-5. JOACHIMOVÁ, Eva. Cesta bílého jeřába. 2., rozš. a dopl. vyd. [Praha]: Karpana, 2008. 283 s. EJ; sv. 2. ISBN 978-80-903952-2-0. Děkuji.

Typy dokumentů

Dobrý den, Rád bych se zeptal, jaké třídy a typy dokumentů rozlišujeme v knihovnách?? A zda sem patří i MDT? Děkuji za odpověď

Týrání dětí

Dobry den, hledam veskere informace tykajici se tyrani deti v ceske republice a na morave v roce 1960. Srdecne diky za kazdou informaci.

Hledání v archivu