DOBRÝ DEN, ŘEŠÍME DILEMA - ZDA NA NÁHROBKU RODINY PANA ***SKÉHO MÁ BÝT UVEDENO RODINA ***SKÁ NEBO RODINA ***SKÝCH ? CO JE GRAMATICKY SPRÁVNĚ?
DOBRÝ DEN, ŘEŠÍME DILEMA - ZDA NA NÁHROBKU RODINY PANA ***SKÉHO MÁ BÝT UVEDENO RODINA ***SKÁ NEBO RODINA ***SKÝCH ? CO JE GRAMATICKY SPRÁVNĚ?
Dobrý den, jmenuji se Pixová a mužský tvar tohoto příjmení je Pixa. Kdybych chtěla dát např diplom naší rodině, napsala bych rodině Pixů nebo rodině Pixově. Existuje vůbec nějaké pravidlo na tvarování takovýchto příjmení? Děkuji moc za odpověď.
Dobrý den, chtěl bych se zeptat na používání podmiňovacího způsobu v literatuře: v Jazykové příručce se uvádí, že jediný přípustný tvar slova "abyste" je jednoslovný, jak je uvedeno. Nicméně především ve starších písemnostech narážím na tvar "aby jste". Mohu to chápat tak, že existují situace, kdy dvouslovný tvar je ještě přípustný? Předem děkuji. S pozdravem Aleš Peřina
Dobry den, chcela by som sa spýtat, ktory typ organizmov sa podiela na tvorbe blanky na sennom naleve a akych biologickych procesov sa zucastnuje. Myslim, ze by to mali byt bakterie a rozkladne procesy, ale nie som si celkom ista. Dakujem.
Dobrý den, chtěla jsem Vás poprosit, jestli byste mi neporadili písemný zdroj či internetové stránky, ze kterých bych mohla čerpat, jak se cena tvořila v období od roku 1945 do roku 1989, kterými zákony se řídila a jaké byly její zákonnitosti, popř. kde bych mohla najít konkrétní hodnoty velkoobchodních či maloobchodních cen z této doby. Předem děkuji za odpověď. Nashledanou a přeji příjemný den
Chtěla jsem se zeptat na tvorbu ISBN. Jak se prosím Vás, vypočítává koncové číslo u ISBN. Popřípadě bych vás chtěla požádat o nějaké informační zdroje k tomuto tématu. Děkuji za vyřízení mého dotazu, přeji příjemný den.
Dobrý den, nedokázal jsem najít žádný pramen, který by popisoval, kdo určuje, kdy má které jméno v kalendáři svátek? Kdysi to dělala církev, kdo to dělá teď? Tisknou to papírny jen tak ze zvyku nebo to určuje nějaká instituce? Která?
Dobrý den, chtěl bych se zeptat na tvorbu MDT znaku pro výraz " rozpočet obce". Bohužel nemám přístup k programu od Aip Beroun na tvorbu znaků, pro se chci zeptat na správnou formulaci znaku. Sám jsem dospěl do fáze : 35.073.52 (Finance orgánů veřejné správy. Rozpočet. Vyúčtování) ale nemohu ověřit správnost.
Prosím o zodpovězení dotazu, zda místo v podhradí královského hradu mohlo být ve 14.století nazýváno Hradčany, ačkoli později, po výstavbě dalšího hradu v okolí, byla vesnice nazvána Točník. Jedná se samozřejmě o hrady Žebrák a Točník a vesnici Točník. Vyhledavčem na internetu jsem nalezl deset obcí či místních částí tohoto jména a proto se mi tato domněnka zdá vcelku možná. Děkuji.
Dobrý den, Knihy v odborné knihovně naší VOŠ jsou označeny tímto typem signatury: 3písmenný kód oboru + 2číslicový kód podoboru + 3číslicové pořadové číslo, např. CDA 01 143/3 - církevní dějiny (CDA) souborné (01) číslo knihy (143) a 3. díl (/3) Je takováto tvorba signatur v pořádku? Nedoporučili byste jiný systém tvorby?
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak se jmenuje báseň Od Svatopluka Čecha, ze kterého je tento úryvek. Byť celý svět se v úděl dostal tobě, jdi bez radosti dál – toť pouhé nic! Byť celý svět jsi ztratil v sudby zlobě, jdi bez žalosti dál – toť pouhé nic! I žal i radost minou, zajdou v hrobě, miň klidně tento svět – onť pouhé nic! Napsal to vůbec Svatopluk Čech? Z jaké je tato báseň sbírky?
Dobrý den, potřeboval bych vyhledat dokumenty, které se zabývají tvorbou virtuálních map vnitřních prostor (prostorů knihoven). Pořád se mi nedaří najít relevantní dokumenty. Můžete mi s tím prosím nějak pomoci, či mě někam odkázat? Předem děkuji
Dobrý den, chtěl bych poradit při tvorbě webovývh stránek. Potřeboval bych vědět jak udělat (třeba PHP skriptem) při otevření jakéhokoliv souboru, aby nabídnul prohlížeč uložení, třeby i když se jedná o html soubor. Předem děkuji.
Sháním pojednání či speciální studie o odvozování názvů stoupenců různých směrů a hnutí - náboženských, politických a jiných. Vyskytuje se řada různých přípon: -ISTA: utrakvista, buddhista, spiritista, socialista, abolicionista ; -ITA: husita, táborita, jezuita, jakobita, maronita ; -AN/ÁN: křesťan, luterán, zoroastrián, republikán ; -(OV)EC: lidovec, národovec, sandinovec ; -ÁŘ: unitář. Někde se název člena dá použít pro hnutí-celek: sokol, pionýr, junák. Tolik pro ukázku, našly by se mnohé další příklady. Zajímal by mě co nejširší možný výčet takových přípon, kdy se používají, snad i jejich vývoj v historickém a kulturním kontextu.
Dobrý den, nejsem si jistá, jaké I/Y se píše ve větě: Pozveme na čaj Novákov? Je tam měkké, i když se jedná o 4. pád? Děkuji.
Dobrý den, mám problém s psaním i v přísudku v textu, kde popisuji činnost žen. Přitom vím,že všichni vědí, že se v textu jedná výhradně o ženy. Např. "vystoupili jsme z vlaku a vydali jsme se do kopce".Vím, že tam podle pravidel patří měkké i, ale přesto bych někdy intuitivně používala tvrdé y.
Jak vypadá tvrz vodního typu? Děkuji.
Dobrý den, chci se zeptat, jak konkrétně postupovali Vilém a Alois Mrštíkové při společném psaní dramatu Maryša. Seděli u jednoho stolu a zapisovali společnými silami vymyšlený text? Nebo každý sám napsal kousek a vzájemně si zapsané zkorigovali? Zkrátka, jak to společné psaní v praxi realizovali. Děkuji za odpověď
Dobrý den, je správný tvar -tys odešel-, nebo pouze -ty jsi odešel-? Prosím o více informací ohledně tohoto jevu.
Dobry den, chtela bych se zeptat, zda uslovi "Muj ty Tondo kolenatej" pochazi ci vychazi z neceho. Predem dekuji za odpoved.