Dotazy

Česká severní dráha

Dobrý den, narazil jsem na wikipedii na článek Česká severní dráha, a píše se v něm, - Lužické hory koleje překonaly v Novohuťském sedle ve výšce 559 metrů nad mořem a odtud už trať k cílovému Rumburku pouze klesala. Souběžně probíhala stavba trati Podmokly – Varnsdorf; původní plán počítal s překřížením obou drah v jediném místě, nakonec ale byla zvolena varianta devítikilometrového společného úseku mezi Rybništěm a Jedlovou, jenž vyšla také stavebně nejlevněji. Oba úseky byly společně pro dopravu otevřeny 16. ledna 1869. Tím bylo dokončeno období budování prvních tratí a i významná regionální střediska jako byla Česká Lípa, Rumburk a Varnsdorf mohla využívat služeb železnice. Autor čerpal asi z knihy ŠINDLAUER, Zdeněk. Už dlouho nejel žádnej vlak. 1. vyd. Česká Lípa : Vydavatelství END, 1999. 199 s. ISBN 80-901955-3-9. S. 35. Já tuto kihu knihu doma nemám, je tam někde napsáno, kde mělo být původní křižování vlaků misto společného úseku mezi Jedlovou a Rybništěm, mělo by být kolem strany 35. Kdyby to v oné knize nebylo, jde to zjistit někde jinde, či mi laskavě můžete napsat, koho se dotázat?

česká šlechta

Dobrý den, můžete mi prosím doporučit nějakou literaturu o české šlechtě, jednotlivých rodech a jejich historii a osudu po roce 1948? Mnohokrát děkuji

česká šlechta s příjmením Reitspies

Hledám v nějakém katalogu ve Vaší knohovně mezi českou šlechtou příjmení Reitspies na internetu je u tohoto příjmení též uvedeno, "původně Mantovský rod "

česká státní norma x návod výrobku

Dobrý den, chci se zeptat, jestli je pro konečného spotřebitele nadřazen "návod k výrobku" nebo česká státní norma. Při reklamacích odkazuje výrobce na českou státní normu, a že jsem to jako spotřebitel měla vědět.

česká státní vlajka

Jsem ročník 1942 a vždy jsme se učili, že česká státní vlajka je ve svislé poloze správně tak, že při pohledu na ni má červenou barvu vlevo a bílou vpravo. Najednou je vše jinak. Proč a kdy se polohy barev změnily? Staré pravidlo říkalo, že vlajka na ležato má dole červený pruh, vlevo modrý klín a nohoře bílý pruh. To zůstalo. Jednoduchým posunem klínu nahoru ve směru hodinových ručiček vlajka visela a červený průh byl vlevo, modrý klín nahoře a bílý pruh vpravo. Existuje tedy nějaké platné pravidlo pro správné točení vlajek při změně polohy? Např. jak má viset vlajka Polska a Francie, Itálie atp? Děkuji moc.

česká ústava z roku 1619, Česká konfederace

Prosím o bližší informace o české ústavě z roku 1619. Je dochováno její znění či nějaká moderní analýza textu? Je možné ji zařadit mezi moderní ústavy podobné ústavě USA či Polska?

česká vlajka

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat...jestliže byla česká vlajka oficiální až roku 1920, co ČSR brala předtím jako svůj symbol? Děkuji za odpověď

české a čínské školství srovnání

Dobrý den, ráda bych se Vás zeptala, zda-li nemáte nějaké informace či materiály k českému a čínskému školství, co se týče jejich vzájemného srovnání a porovnání. Předem děkuji moc za odpověď.

České a slovenské knihovnictví po roce 1990

Jako ucastnik dalkoveho studia v "oboru knihovnictvi a informacni veda" (na Humboldt-Univ. v Berline) pisu svou zaverecnou praci s titulem (tezko prelozit do cestiny): „Transformovana knihovna, transformovan knihovnik – vyvoj vedeckych knihoven a knihovnictvi v Cesku a na Slovensku od roku 1990“. Zajimam se o rozvoj ceskeho knihovnictvi ale i o vyvoj jednotlivych vedeckych knihoven v tomto obdobi. Neco jsem nasel, ale byl bych Vam velmi vdecny za veskere odkazy na literaturu a jine informacni zdroje.

České bojovnice

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli existuje nějaká literatura/zdroje o ženách bojovnicích z české historie. Známé jsou pověsti o Dívčí válce, Vavřinec z Březové se zmiňuje o tom, že na Vitkově hoře bojovaly i ženy a dočetla jsem se, že Johana z Rožmitálu "vyjela v čele svého vojska" (zde si nejsem úplně jistá, co si pod tím představit). Vzhledem k tomu, že se v historických knihách dočítám o ženách bojovnicích z celého světa, přijde mi nepravděpodobné, že by se toto téma ve zdrojích naší historie také nedalo dohledat... Moc díky za jakoukoliv radu!

české časopisy, periodika

Dobrý den, ráda bych věděla, zda v poslední době nevyšla nová monografie o českých časopisech 19. nebo 20. století (či jednotlivém časopise). Děkuji.

České / Československé dráhy

Existuje obrazková publikace mapující dřážní oděvy? Zajímá mě konkrétně období 70.-80. let minulého století.Děkuji

české impaktované časopisy

Dobrý den, kde mohu najít kompletní a nejnovější seznam českých impaktovaných časopisů? Děkuji za informaci.

ceske katechismy

Dobry den, chcela by som vediet kto prekladal Lutherove diela do cestiny, resp. kto sa v dejinch touto tematikou zaobral tj. ci niekto vytvoril nejaky supis prelozenych Lutherovych diel. samozrejme mi stacia odkazy na danych autorov, bibliografie ci internetove stranky. velmi pekne dakujem

české knihovnictví 1938-1945

Dobrý den, jsem studentka knihovnictví a pro diplomovou práci sháním údaje o knihovnách a knihovnictví v českých zemích v letech 1938 - 1945. Zajímá mě, zda bych ve fondu vaší knihovny k tomuto tématu mohla nalézt nějaké informace? Prozatím čerpám údaje z časopisů Česká osvěta, Časopis československých/českých knihovníků; něco jsem našla v Lidové knihovně, Osvětové Moravě či v periodiku Knihy a čtenáři. Dále sháním výtisky Knihkupce a nakladatele z vymezeného období. Co se týká monografií, více se tématem zabývá Jiří Doležal v knize Česká kultura za protektorátu: školství, písemnictví, kinematografie. Jinak se mi zatím nepodařilo nic vhodnějšího najít. Proto budu ráda za jakékoli další informace a tipy. Předem děkuji za odpověď

České knihy bez textu

Dobrý den, chtěla bych Vás požádat o radu, kde bych mohla najít seznam českých knih bez textu (jen obrázky) pro děti i dospělé. Svým pátráním jsem našla pouze 3. Myslím, že jich musíme mít víc.

České knižní veletrhy

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, kde bych získala informace o vývoji českých knižních veletrhů až po současnost.

České komunity v anglofonních zemích

Dobrý den, z jaké literatury bych mohla čerpat na téma : České komunity v anglofonních zemích, kdy je třeba časově vše zmapovat, kdy a kde, zaměřit se na 19. století - GB, Canada, Jižní Afrika a především USA, jejich organizace, spolky. Dále vlny 1948, 1968. Knihy v AJ i ČJ. Děkuji.

Hledání v archivu