Dotazy

Certifikace a hodnocení služeb cestovního ruchu

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit, zda byste mi neporadili, kde bych mohla najít co nejvíce informací k vypracování mé bakalářské práce na téma služby v cestovním ruchu, jejich hodnocení a způsob certifikace (charakteristika služeb v ČR, standardizace služeb cestovního ruchu, systémy kvality a jejich hodnotící prvky, význam certifikace služeb cestovního ruchu, výhody a nevýhody certifikace). Předem moc děkuji.

červen

Význam slova,od jakého slova je to odvozeno...

Červené oči na fotografiích

Dobrý den. Když fotografuji osobu s pomocí blesku, má na fotografii červené oči(pokud nepoužiji nějakou techniku). Mají červené oči také zvířata, např. psi? Pokud ne, proč? Děkuji předem za odpověď.

Červenobílí

Dobrý den, dotaz vznesený na politické hnutí Červenobílí z dvacátého století již byl. Mě zajímá, co je apolitické hnutí Červenobílí v současnosti, prosím?

červí díry

Dobrý deň ja sa chcem spýtať či vo vesmíre fakt existujú červie diery a či je náš vesmir len jeden z mnohých.

červi

zdravím, v první řadě asi vysvětlím, proč se ptám na takovou "blbost"... mám malý bazén zabudovaný v zemi a se střechou, aby mě neobtěžoval hmyz a kdyby se tam už náhodou nějaký dostal, tak na stropě mám přidělanou mucholapku, no a stal se mi takový špatný horor - přímo před mýma očima z mouchy přilepené na mucholapce vylezli miniaturní bílí červi a po chvíli spadli do vody! No a můj první dotaz je následovný: pokud by neštasnou náhodou nějaký z nich skončil v uchu nebo nose při potápění dříve než se utopí, tak jelikož by nikde neměli žádné hnijící maso ani nic, mohli by mě začít požírat anebo ještě hůř, pokud bych to přímo vdechl, mohli by mi žít v plicích, jelikož tam je měkká tkán a dostatek vzduchu? případně za jak dlouho ty mikro-nestvůry zabije chlorovaná voda?

Cesare Lombroso

Dobrý den, prosím Vás o pomoc s následujícím problémem: kde by se dali sehnat obrazové materiály k tématu Cesare Lombroso a jeho teorie "rodilého zločince"? Zatím již poměrně dlouho marě pátrám. Děkuji.

Česká a slovenská překladatelská škola

Dobrý den, zajímalo by mne, odkdy můžeme hovořit o vzniku tzv. české a slovenské překladatelské školy, a co si pod tímto pojmem můžeme představit (popř. významné překladatele tohoto období). Pokud je to možné, prosím o zaslání odkazující literatury, kde se dozvím více. Předem Vám mnohokrát děkuji za Vaši odpověď

Česká beletrie s tématem "Orient"

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jakým způsobem mohu získat seznam česky psané beletrie (případně i poezie) z posledních cca 100 let, která se nějakým způsobem vztahuje k Orientu. Existuje v NK nějaký nástroj, kterým se tato literatura dá najít? Děkuji

česká citační databáze

Dobrý den, obracím se na Vás (už zase) s všetečným dotazem. žadatel se mne ptá, zda existuje česká obdoba citační databáze Web of science, resp. česká obdoba dtb. Scopus .. nebo něco tomu se blížící Tedy, jde mu konkrétně o to, zda zjistí, jestli někdo v Česku citoval v jeho články publikované v českých periodikách, resp. publikace/kapitoly, jichž je (spolu)autorem.

Česká daňová správa

Rád bych se zeptal, jestli je nějaká literatura, která se zabývá vývojem české daňové správy od roku 1993 do roku 2012. Historie české daňové správy atd.

česká exilová a zakázaná literatura/ Czech exile literature (2)

Thank you for your prompt reply to my email, I will contact Libri Prohibiti. I would, however, like to ask the following: 1) Did at anytime emigré/diaspora books and periodicals constitute a separate collection? (Specifically between 1945 and 1989) 2) Is/was there a separate repertorium on the periodicals and books? I.e., do you know approximately how many periodicals and books from the diaspora (written before 1989)the library has? The Hungarian National Libary had a separate repertorium before the same materials here were incorporated into the main body of libary holdings. 3) Was there a directive to the library, that is was the library instructed to collect these materials for political reasons? (As it was in Hungary, these materials were used by the Ministries of the Interior and of Foreign Affairs.) 4) Were these materials available to the public before 1989?

česká exilová a zakázaná literatura/ Czech exile literature (1)

I am a Ph.D. candidate at the Eötvös Loránd Unversity in Budapest and am working on my dissertation which concerns the Hungarian policy towards emigrés during the Kádár period. As the National Library of Hungary has an extension collection of books and periodical by the emigré community and the diaspora, I wonder if you would be able to send me some information via email as to whether the National Library of the Czech Republic on materials from its own diaspora has a similar collection for comparison.

česká frazeologie

Dobrý den, ráda bych se od vás dozvěděla, jakým nejefektivnějším způsobem najdu co nejúplnější frazeologii týkající se hudby. Potřebuji shromáždit co nejvíce spojení či rčení jako \"hrát druhé housle\", \"být naladěn na stejnou strunu\"...tedy metaforické či idiomatické výrazy, které čerpají termíny z hudby. Jakým způsobem mohu tyto výrazy shromáždit? Tj.jakých slovníků či internetových zdrojů použít, nebo existuje nějaká konkrétní kniha o frazeologii?

Česká hymna

Nedávno jsem si přečetl článek (http://www.rozhlas.cz/klasika/tipy/_zprava/kde-domov-muj-180-let-od-prvniho-uvedeni-divadelni-hry-fidlovacka--1424453) ohledně různých verzí hymny Kde domov můj. Nenašel jsem tam však jednu symfonickou - spíše smyčcovou a zrychlenou úpravu, která mě vždy naskočí v hlavě při poslechu české hymny a která je podstatně lépe - pro moje ucho - zpracována. Marně hledám již dlouhou dobu, jaký autor ji takto zakomponoval do nějakého svého díla, a tak bych se Vás rád zeptal, zda nevíte, který skladatel jest strůjcem této symfonické úpravy a jaký je i případně její plný název. Zazněla např. při titulcích půlhodinovégo medailonku Největších Čech - Tomáš G. Masaryk. Věřím, že Vaše znalosti mi pomohou dopátrat se k vyřešení tohoto rébusu a již teď Vám za jeho pomoc s vyřešením předem děkuji.

Česká hymna, 2. sloka, "vzdoru zmar"

Druhá sloka české hymny obsahuje následující verše: Znáte v kraji bohumilém duše outlé v těle čilém, mysl jasnou, znik a zdar a tu sílu, vzdoru zmar? Co vlastně Josef Kajetán Tyl chtěl vyjádřit souslovím "vzdoru zmar"? Z hlediska tehdejší společnosti a jejích tužeb mi to nedává valný smysl. Děkuji Josef Svoboda

Česká Kanada

Kdo je autorem označení Česká Kanada (území mezi jindřichovým Hradcem, Novou Bystřicí a Dčicemi), kdy nebo jak vzniklo? Domělé autorství Karla Čapka se mi nepodařilo ověřit. Snad souvisí s rozvojem trampingu v meziválečném období.

Hledání v archivu