C.K. výsadní továrna na barvení koží rukavičkářských Ludwig Jellinek Vojenova 3, čp. 418 Prosím, o zaslání veškerých možných informací k objektu továrny, stavby, architekta a historii rodiny i továrny. Velice děkuji
C.K. výsadní továrna na barvení koží rukavičkářských Ludwig Jellinek Vojenova 3, čp. 418 Prosím, o zaslání veškerých možných informací k objektu továrny, stavby, architekta a historii rodiny i továrny. Velice děkuji
Chtěla bych se dozvědět více o tomto skladateli, hledala jsem již na internetu, ale moc informací jsem se nedozvěděla. Předem děkuji za odpověď.
Dobry den, chcela by som sa opytat ci mate k dispozicii knihy ktore sa tykaju problematiky CAD systemov v odevnej vyrobe-(investronica) v ceskom jazyku -diplomovu,bakalarsku pracu
Dobrý den, v Praze v Bohnicích se nachází Cafourkova ulice. Některé materiály udávají, že Cafourek se jmenoval Josef, jiné, že Alois. Zajímalo by mě, po kom je opravdu pojmenována, případně, co je známo o této osobě, např. kdy a kde se narodil, kdo to byl.
Kdy a jak v Česku začali pít čaj? Řikají, že Češi začali pít čaj kvůli Bakuninu v 19. století. Je to tak?
Sháním publikaci kde se vyskytuje zmínka o této rostlině a jejím zpracováním aby byla vhodná ke košíkářskému zpracování. Klidně i cizojazyčná, mě se nic nepodařilo zjistit.
co jsou canzonety
Potřeboval bych zjistit co nejvíce informací o karetní hře capáry, předpokládám že se hrála před 100 lety. Byla to hazardní hra o velké peníze. Na internetu se mi povedlo najít jedinou zmínku a to jen že to byla karetní hra což sem věděl.
Je možné si vypůjčit kancionál Capella regia musicalis od K. V. Holana Rovenského domů (tedy neprezenčně) ???
Dobrý den, Karel Čapek v povídce Šlépěj (Boží muka) píše: "že jsem četl v Humovi o osamocené šlépěji v písku." Vím, jedná se o povídku, ale stejně by mě zajímalo, je-li onen Hum (?) vyfabulován či nikoliv, zda existovala, anebo neexistovala osobnost s tímto jménem, která by psala o dané nadpřirozené problematie?
Co je to capouch? Slovo capouch se objevuje v jedné z říkanek v knižce od Jany Hanšpachové. Spadla moucha do capoucha...
V Rusku vládl car a carevna ,jejich syn je carevič a dcera? Děkuji předem za odpověď.
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zdali se píše v následujícím souvětí čárka před „a“: „Ptal se mě, jak dopadl výsledek fotbalového zápasu, a na sestavy obou mužstev.“ respektive „Ptal se mě, jak dopadl výsledek fotbalového zápasu a na sestavy obou mužstev.“ Já souvětí vnímám tak, že ve větě hlavní („Ptal se [na výsledek] a na sestavy.“) je vložená věta vedlejší předmětná („jak dopadl výsledek zápasu“). Proto by se před „a“ logicky psala čárka. Zatím však každý, s kým jsem o tom mluvil, říkal, že by před „a“ čárku nepsal, shodly se na tom i dvě učitelky češtiny u nás na škole. Dvě vysvětlení, kterými mi kontrovaly, byla: a) že „Ptal se mě a na sestavy obou mužstev“ nemůže stát samostatně, a tudíž v tomto znění není věta hlavní; b) že se jedná o elipsu – „a na sestavy obou mužstev“ je ve skutečnosti druhá věta vedlejší s vynechaným přísudkem. Možná jsem špatně pochopil, ale ani jedno z těchto vysvětlení mi nedává smysl – o to víc mě zarazilo, že v písemce bylo mé řešení podtřženo jako špatné. Proto by mě zajímalo, jaké je správné řešení a proč. (Navíc, jestli naleznete chybu v čárkách v této zprávě, dejte mi prosím vědět. Na pravopise si zakládám.) Děkuji za odpověď.
Dobrý den, lze použít "Vaše problémy, naše starost?" Nebo musí být "Vaše problémy – Naše starost?" Děkuji za odpověď.
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zdali v zadané větě má být psána před výrazem "a především" čárka: "O jeho názorech se dozvídáme z brožur, časopisů a především knih, které vydal." Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den.
Dobrý den, chci se zeptat, jaká forma je správně, pokud píši e-mail. Je správně: Dobrý den pane Nováku nebo Dobrý den, pane Nováku?
Dobrý den. Řeším spor o psaní čárky,rád bych se Vás chtěl zeptat, zda i můj výklad psaní čárky v dotyčné větě je správný. Ona věta zní: Navečer se moře uklidnilo, a když po velmi studené noci již trosečník probděl, schoulen do potrhaných šatů a drkotaje zuby, nastalo opět jitro, obloha byla vymetená a voda klidná. Druhá strana tvrdí, že před slovem \"schoulen\" nemá být čárka. Já bych oponoval tím, že část věty \"schoulen do potrhaných šatů a drkotaje zuby\" je přílastek volný (dá se tudíž vypustit), a proto by měl být oddělen čárkou. Ale nezatracuji ani variantu, že čárkou oddělen být nemusí, protože i tak dává věta smysl. Můj dotaz je tedy o tom, zda jsou možné obě varianty a jde pouze o úhel pohledu, jak větu každý pochopí...
Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda se ve větě - Snad jen drobná výtka se týká vydávání vstupenek, jediný stolek s pomalou zasekávající se tiskárnou nestačil všechny zájemce uspokojit, ale věřím, že se tento nedostatek podaří do příštích ročníků vyřešit. - píše mezi slovy -pomalou zasekávající se- čárka. Děkuji Barbora Hajdíková
Dobrý den, rád bych se zeptal, zdali musí být čárka ve větě "Být tebou, nedělal bych to" (nebo podobné). Děkuji.
Potřebuji si ujasnit, zda jsou správně čárky v tomto souvětí : Nepoznává ho, neví kdo to je, nezná ho. Konkrétně, zda nemá být za slovem "neví"; další čárka. Pokud by se souvětí rozdělilo do jednotlivých vět, byly by: Nepoznává ho. Neví kdo to je. Nezná ho. Je tedy prostřední věta jako souvětí (ona)Neví = jedna věta - kdo to je = druhá věta, a tedy by i tato slovní spojení měla být rozdělena čárkou? Intuitivně by mi ta čárka připadala nadbytečná. Zvlášť v kontextu s ostatním textem: Tanečník se Marii upřeně dívá do očí. Nepoznává ho, neví kdo to je, nezná ho. Jen jeho pohled se jí zdá známý. Ráda bych si udělala jasno. Děkuji za odpověď a pomoc.