-
To se mi líbí
-
Doporučit
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, proč má většina zvířat se svislou zorničkou žluté oči (hlavně plazi). Vím, jaký pigment tu "žlutookost" způsobuje, ale nevím, proč u tohoto typu očí převládá právě on. Jestli v tom figuruje nějaká evoluční výhoda...
Dobrý den,
uvádíme Vám informace, které jsme nalezli k tématu žlutých očí u zvířat.
Ve vašem dotazu jste zmiňovala především plazy. Poměrně obsáhle a zároveň na vědecké úrovni je zrak plazů popsán v knize Plazi = Reptilia.
Na straně 21 se můžete dočíst následující:
"... Oči hadů nemají chrupavčitý kryt ani sklerotikální prstenec. Noční a skrytě žijící formy mají na sítnici převážně nebo pouze tyčinky, naopak mnozí výhradně denní užovkovití hadi mají na sítnici pouze čípky (podobně jako řada denních ještěrek) a ve tmě jsou prakticky slepí. Úlohu žlutého filtru, zlepšujícího vidění u denních forem, plní u hadů žluté zbarvení čočky, kdežto u ještěrů mají tuto funkci kapičky žlutého tuku přímo v čípcích. Čočka hadů je obvykle velmi tvrdá, pouze výjimečně měkká (Natrix)."
Pokud máte zájem podrobněji zkoumat nejenom zrak, ale také další smysly plazů, doporučujeme Vám výše uvedenou knihu prostudovat. Její dostupnost v českých knihovnách jednoduše zjistíte prostřednictvím Souborného katalogu ČR, který je volně dostupný na adrese http://aleph.nkp.cz/F (báze SKC).
Co se týká žlutého zbarvení očí např. u koček, zde se jedná spíše o genetiku. Všechna koťata mají po narození světle modré oči, přibližně ve 4. nebo 5. týdnu života se barva mění. přírodní pigment se jim začne usazovat v duhovce a oči postupně tmavnou. Bílé kočky mají nejčastěji modré, zelené, žluté nebo měděné oči; ostatním kočkám se s tím jak budou růst mění na zelené, žluté nebo měděné. (čerpáno z knihy BECCKER. Kočka: dopadne vždy na všechny čtyři?, 2010) Na adrese http://www.ifauna.cz/kocky/clanky/r/detail/6670/oci-kocek/ je uvedeno: "Barva očí je dána geneticky, zbarvení ovlivňuje duhovka, která má pigmentové buňky obsahující černé, hnědé nebo žluté barvivo. Variabilita zbarvení kočičího oka je závislá na množství pigmentu a rozptylu světelných paprsků v duhovkách."
Pro podrobnější studium doporučujeme následující publikace:
* BARUŠ, Vlastimil aj. Plazi = Reptilia. 1. vyd. Praha: Academia, 1992. 222 s. Fauna České a Slovenské Federativní Republiky; Sv. 26. ISBN 80-200-0082-8.
* LAND, Michael F. a NILSSON, Dan-Eric. Animal eyes. 2nd ed. Oxford: Oxford University Press, 2012. xiii, 271 s., [4] s. obr. příl. Oxford animal biology series. ISBN 978-0-19-958114-6.
Pokud byste potřebovala podrobnější či odbornější informace, doporučujeme Vám obrátit se spíše na odborníky - např. veterináře nebo pokud studujete, tak profesory.
Biologické vědy
--
Národní knihovna ČR
12.12.2014 10:55