Zajímá mě původ slova čáp (živočiha).

Text dotazu

Dobrý den,
velmi mě zajímá odpověď na moji otázku, tedy odkud pochází slovo čáp, popřípadě slovensky bocian.

Odpověď

Dobrý den,

 

výraz čáp byl používán již ve staročeštině.  Vedle tohoto výrazu existovala podoba feminina čepě (čapa) = volavka, která je podobná čápovi. Zdrobnělé čiepě, čapátko mohlo označovat jak mládě čapí, tak volavčí. V ostatních slovanských jazycích je to volavka : polsky czapla, hornolužicky čapla, dolnolužicky capla, rusky čaplja i caplja,  ukrajinsky, srbochorvatsky čaplja. Zdá se tedy, že původně čapĺa  znamenalo pouze volavku a že české maskulinum čáp je novotvar přitvořený ke staročeskému čapa - čapĺa. Jinak  se čáp nazývá slovensky bocian, v moravském nářečí bohdál, bogdál, bugdal bohdan - badán = dárce "boha" čili hojnosti (srov. boh-atý). Čáp byl ptákem dobrověstným , vítaným, jeho hnízdo na střeše za komínem a mláďata byla magickou zárukou štěstí celého domu, na rozdíl od záludné a očím nebezpečné volavky. Výraz čapla je velmi nejasný, patrně od slova čapa = noha, zachovaného na Moravě, tedy pták nohatý. Jiní odvozují toto slovo od čapat = chytat.

Pokud jde o slovenštinu, "Krátky slovník slovenského jazyka" (Bratislava: SAV 1987)uvádí, že bocian je pták s dlouhýma nohama a dlouhým zobákem žijící na močálových loukách.

Pokud by Vám toto vysvětlení nepostačovalo, obraťte se na odborníky v Ústavu pro jazyk český AV ČR, http:www.ujc.cas.cz.

 

 

Použité zdroje

Etymologický slovník jazyka českého. Praha : Lidové noviny 1997

Obor

Biologické vědy

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

09.10.2018 20:08

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu