Zahraniční studie

Text dotazu

Dobrý den,
měla bych na Vás dotaz. Studuji na pedagogické fakultě a píši bakalářskou práci na téma: Podpora žáků se sociálním znevýhodnění na středních školách. DO své práce musím zahrnout několik zahraničních studií na podobné téma. Chtěla bych se zeptat na stránky nebo kde nějakou zahraniční studii naleznu. Předem děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

pokud jste registrovanou čtenářkou v Národní knihovně, můžete využívat například licencované databáze, v nichž je možné vyhledávat i zahraniční literaturu viz: https://www.nkp.cz/katalogy-a-db/licencovane-db/prehled-lic-zdroju. Přihlásit se do nich je možné i prostřednictvím vzdáleného přístupu (např. z domova bez nutnosti návštěvy knihovny).
Určité databáze jsou přístupné i v jiných knihovnách České republiky. Pokud jste registrovaná v jiné knihovně než u nás, prozkoumejte její webové stránky, zda a jaké databáze čtenářům nabízí. 

Dobrou databází je například EBSCO, která poskytuje širokou škálu témat a zpřístupňuje plné texty publikací, časopisů, abstraktů, recenzí nebo bibliografických údajů. Je možné v ní vyhledávat jak české, tak i zahraniční zdroje napsané v českém i cizím jazyce.

ProQuest Ebook Central - Academic Complete - databáze nabízející přístup k zahraniční akademické literatuře vhodné k vysokoškolskému studiu, vědu a výzkum – obsahuje odborné časopisy, závěrečné práce, konference, publikace světových akademických nakladatelství apod.

Mimo licencované databáze je možné využít Education Resource Information center (ERIC), která se specializuje na problematiku vzdělávání dětí, dospělých aj.:  https://eric.ed.gov/.

Dále můžete využít i Google Books a Google Scholar. Google books je vyhledávací služba zprostředkovaná Googlem, která zpřístupňuje digitalizované knihy knihoven (velmi často zahraničních). Jejich zpřístupnění (zobrazení) však závisí na autorském zákoně. 
Google Scholar je volně přístupný webový vyhledávač, který nabízí plný text nebo metadata odborné literatury jako jsou recenzované akademické časopisy, knihy, příspěvky z konferencí, závěrečné práce apod. I zde u dostupnosti plných textů záleží na podmínkách poskytovatelů.

Dostupnost knih, které v daných zdrojích naleznete a chtěla byste je použít ke zpracování své bakalářské práce, můžete dohledávat v našem Souborném katalogu ČR (http://skc.nkp.cz ).
Také na portálu Knihovny (https://www.knihovny.cz/) anebo v souborném katalogu OCLC WorldCat - největším souborném katalogu, který obsahuje informace o knihách ve všech světových jazycích (https://www.worldcat.org/.).
V nich je možné si ověřit, zda se konkrétní publikace nachází na území ČR.

U titulů, které se nacházejí v jiné české knihovně, než kde jste registrovaná, je možné požádat prostřednictvím tzv. meziknihovní služby o jejich vypůjčení do Vaší knihovny. Stejně tak i u zahraničních dokumentů můžete Vaší knihovnu požádat o zprostředkování výpůjčky knihy ze zahraničí. Bližší informace viz: https://www.nkp.cz/sluzby/ms, případně se informujte o službě ve Vaší knihovně.

Zahraniční literaturu pro Vaše téma můžete zkusit konzultovat i v knihovně PedF UK (https://knihovna.pedf.cuni.cz/) anebo Národní pedagogické knihovně J. A. Komenského (https://www.npmk.cz/knihovna).

V případě, že již máte pro svou práci dohledané nějaké české dokumenty, zapátrejte i v jejich zdrojích, protože autoři mnohokrát sami čerpají ze zahraniční literatury, jenž se může Vaším tématem blíže zabývat anebo sama čerpá z dalších zahraničních dokumentů.

Obor

Informace o vydaných dokumentech

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

21.08.2023 13:06

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu