-
To se mi líbí
-
Doporučit
Prosím o vysvětlení výrazu \" sofistikovaný\". Jeho použití se mi zdá nejasné a často nezřetelné.
Jako u řady přejatých slov, je význam slova "sofistikovaný" možné vidět ze dvou ohledů: jednak v jakém významu je dnes v češtině skutečně používáno, jednak jaký je jeho původní význam. Obě stránky se stýkají a díky tomu vznikají nejasnosti, nebo významová neurčitost.
1. z českých jazykových slovníků slovo "sofistikovaný" uvádí pouze Slovník cizích slov, Praha 1998, vyd. Encyklopedický dům. Slovo má podle tohoto slovníku význam: promyšlený, formálně propracovaný, využívající složitých metod. Příznačné je snad i to, že slovo neuvádí Akademický slovník cizích slov, ani slovník neologismů, Nová slova v češtině, Praha, Academia 1998.
Pokud se podíváte na způsob, jakým je slovo používáno (např. v Českém národním korpusu: http://ucnk.ff.cuni.cz/), skutečně označuje důkladné, složité a promyšlené řešení nějaké záležitosti ap. Leckdy se k němu ovšem přidávají další, vedlejší významy: určitá ironie a pochybnost o tom, zda složitost není jen povrchní. Pokud lze soudit bez solidního průzkumu a dokladů, slovo je používáno i s určitou nadsázkou. To souvisí s historií slova.
2. V základu je řecké slovo sofia, sofos, moudrost, moudrý. Sofisté ve starém Řecku byli učitelé moudrosti, řečníci, kteří kladli důraz na to, jak je daný problém předveden. Předváděli také, že jednu a touž věc je možné ukázat ze dvou protikladných pohledů, které se jeví jako pravdivé. Slovo sofisma v této souvislosti znamená úmyslně klamný důkaz. V moderních jazycích, a zejména v angličtině, odkud se slovo zřejmě dostalo do češtiny, znamená "sophisticated" příliš zkušený, náročný, intelektuálně na výši, vysoce náročný, ale v tomto smyslu také přespříliš komplikovaný, vyumělkovaný, vyspekulovaný, i klamný.
Je tu tedy možné vidět dva základní významy: 1) složitost a komplikovanost, spojenou s jistou důmyslností a 2) umělost, která je již nepatřičná a samoúčelně přehnaná až klamná.
V češtině zřejmě převažuje první význam, nicméně i druhý je ve slově stále přítomný.
Na závěr odkazujeme k jazykové poradně Ústavu pro jazyk český, kam váš dotaz spíše patří (http://www.ujc.cas.cz/poradna.php) a kde byste dostal odpověď kvalifikovanější.
Jazyk, lingvistika a literatura
--
23.01.2008 12:33