-
To se mi líbí
-
Doporučit
Dobrý den, zajímalo by mě z čeho je odvozen dnešní výraz pro desetikorunu - pětka a z čeho je odvozen výraz pro pětikorunu - bůra...
Děkuji za odpověď
Dobrý den,
výraz "pětka" pro desetikorunu má kořeny v peněžní reformě, která proběhla v Rakousku-Uhersku roku 1892.
Do té doby se na našem území platilo zlatými (zlatkami). Reforma z roku 1892 však zavedla koruny. Od roku 1900 bylo zavedeno povinné uvádění všech peněžních částek pouze v korunové měně, ale v praxi se stále užívalo přepočítávání na zlatky a krejcary. Kromě přejmenování měny vpodstatě došlo také k devalvaci, znehodnocení zlatek. Hodnotu dřívějšího jednoho zlatého teď měly dvě koruny.
Dvouhaléři proto lidé dál říkali "krejcar", dvacetikoruně "desítka" (měla v přepočtu hodnotu deseti zlatek), desetikoruně "pětka" (měla hodnotu pěti zlatek a "pětka" se před reformou říkalo pětizlatkové bankovce).
Proč se pětikoruně říká bůr (bůra) se nám bohužel nepodařilo přesně zjistit. Snad pochází z argotu (tajné zločinecké mluvy), a to z argotu německého. Tam prý bylo slovo bor, které znamenalo hotové peníze, peníze takříkajíc na dřevo. A bor snad byla zkomolenina německého Bargeld, které rovněž znamená hotové peníze.
S výkladem slova "bůr" by Vám mohli pomoci v Jazykové poradně Ústavu pro jazyk český AV ČR (www.ujc.cas.cz).
Informace o původu názvu "pětka" jsme čerpali z: VOREL, Petr. Od pražského groše ke koruně české: průvodce dějinami peněz v českých zemích. 2. vyd. Praha: Havran, 2004. ISBN 80-86515-40-0 (informace jsou na str. 328 - 329)
NOVOTNÝ, Michal. Pětka [online]. poslední revize 28-10-2002 [cit. 03-04- 2006] Dostupný z: <http://www.rozhlas.cz/strednicechy/slova/_zprava/53135>.
Na těchto stránkách naleznete i informace o tom, proč se tisícikoruně říká "tác" nebo "talíř"
http://www.rozhlas.cz/strednicechy/slova/_zprava/53137
Ekonomické vědy, obchod
--
Národní knihovna ČR
27.02.2008 08:21