-
To se mi líbí
-
Doporučit
Dobrý den, chtěla bych se zeptat na význam těchto tří přísloví: 1. Lepší doma krajíc chleba, než v cizině kráva celá. 2. Ten, kdo pobývá všude, není nikde doma. 3. Člověk je doma tam, kde si pověsí klobouk. Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den,
české přísloví: Lepší doma krajíc chleba, než v cizině kráva celá se používá poměrně často, existují i podobné varianty, např.: Lepší doma suchý brambor, než v cizině pečeně; Lepší doma hrách, než v cizině pečeni. Vysvětlení jsme v žádném nám dostupném zdroji nenašli. Přísloví spadá do kategorie domov, příbuzenstvo, rodinné vztahy. Podobné jsou Doma je doma; Všude dobře, doma nejlépe; Svá vlastní jeskyňka lepší než Sinajská hora; Svá chaloupka peklo i ráj. V různých obměnách je používají i jiné národy. Každý by měl mít někde domov, z nějakého prostředí a regionu pochází, má tam "svoje kořeny, své blízké".
Přísloví, Člověk je doma tam, kde si pověsí klobouk, jsme také nenašli v žádné příručce o příslovích, ale význam je podobný jako přísloví Tam domov, kde dobře, které jsme v příručkách s příslovími našli. Je-li člověk někde spokojený a šťastný, může právě toto místo považovat za domov.
Ani další přísloví, které uvádíte, Ten, kdo pobývá všude, není nikde doma, příručky o příslovích neuvádějí. Jedná se o jakýsi protiklad toho, že každý by měl mít někde doma, odněkud vycházet, někam patřit (a mít tam domov).
Čerpáno z: BITTNEROVÁ, Dana, SCHINDLER, Franz. Česká přísloví. Soudobý stav konce 20. Století. Praha: Karolinum, 1997.
BACHMANNOVÁ, Jarmila, SUKSOV, Valentin. Jak se to řekne jinde. Česká přísloví a jejich jinojazyčné protějška. Praha: Knižní klub, 2007.
Jazyk, lingvistika a literatura
--
Národní knihovna ČR
18.12.2012 15:35