-
To se mi líbí
-
Doporučit
Dobry den,
kdyz v univerzitni knihovne vyrazuji knihy, maji na to nejaky metodicky pokyn, vyhlasku, atd.? Jde mi o to, zda si proste reknou ze vyrazuji pro neaktualnost, kniha se nekde katalogove odepise, a pak se proste nekde nabidne, vyhodi? Je tam i nejaka doba, jak dlouho to trva? Dekuji student ...
Dobrý den,
při vyřazování dokumentů z fondu knihovny je nutné zachovat konkrétní postup, který je legislativně upraven v zákoně číslo 257 / 2001 Sb., o knihovnách a podmínkách provozování veřejných knihovnických a informačních služeb, odkaz: http://ipk.nkp.cz/legislativa/01_LegPod/knihovni-zakon-257-2001-sb.-a-navazne-provadeci-prepisy/Zakon257.htm . Konkrétně se vyřazování z fondu věnuje paragraf č. 17, jež citujeme níže:
§ 17
Vyřazování knihovních dokumentů
(1) Z knihovního fondu knihovny lze vyřazovat pouze
a) knihovní dokumenty, které neodpovídají zaměření knihovního fondu knihovny a jejím úkolům,
b) multiplikáty knihovních dokumentů,
c) knihovní dokumenty opotřebované, neúplné nebo poškozené tak, že přestaly být informačním pramenem.
(2) Knihovní dokumenty z konzervačního fondu a z historického fondu lze vyřazovat pouze se souhlasem ministerstva.
(3) Provozovatel knihovny je povinen nabídnout ke koupi knihovní dokumenty vyřazené podle
a) odstavce 1 písm. a) a b) provozovateli jiné knihovny téhož druhu, a pokud takový provozovatel odmítne, provozovateli knihovny, která je součástí školy, 9)
b) odstavce 2 Národní knihovně.
Pokud nebyly takto odkoupeny, provozovatel nabídne vyřazené knihovní dokumenty ke koupi jinému zájemci. Pokud nebyly ani takto odkoupeny, může je darovat nebo zlikvidovat.
(4) Podle odstavců 1 až 3 se nepostupuje při vyřazování knihovních dokumentů chráněných podle zvláštního právního předpisu.10)
(5) Při rušení knihovny je její provozovatel povinen postupovat podle odstavců 2 až 4.
"Vyřazené dokumenty (tedy ty, které byly odepsány z fondu z důvodu multiplicity nebo proto, že neodpovídají zaměření knihovny, nikoli kvůli poškození nebo ztrátě) mají být následně nabídnuty jiným knihovnám, příp. dalším subjektům. K tomu slouží nabídkové seznamy, vytvářené dnes již v naprosté většině elektronickou cestou, většinou v programech Word nebo Excel. Mohou se tedy bez problémů dostat k daleko většímu počtu potenciálních zájemců, než tomu bylo dříve v klasické papírové podobě. Nejvíce je pro šíření nabídek používána elektronická pošta – seznamy jsou zasílány buď přímo konkrétním zájemcům nebo do elektronických konferencí (nejčastěji se jedná o konferenci Knihovna – Diskusní skupina knihoven a automatizace knihoven). Další možností je vystavení seznamů na webových stránkách jednotlivých knihoven. Stále častěji je také využívána webová stránka ústřední knihovny Pedagogické fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem, přímo zaměřená na zprostředkování nabídky knih, periodik i dalších informačních pramenů vyřazených z knihoven libovolným zájemcům (stránka vyrazene.ujep.cz byla zřízena v roce 2003 a jsou zde zdarma zveřejňovány odkazy na seznamy vystavené na webových stránkách jednotlivých knihoven, příp. může být nabídka umístěna přímo na serveru ústřední knihovny PF UJEP). " Zdroj: http://sdruk.mlp.cz/data/xinha/sdruk/2008-2-170.pdf
Informace o knihovně
Praha
Národní knihovna ČR
09.03.2017 16:10
Mohu se Vás zeptat, jestli nenabízíte nějaké vyřazené knihy?
Předem Vám velice děkuji.