-
To se mi líbí
-
Doporučit
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat s jakým zpožděním se do knihoven dostávají knihy,
které čerstvě vyšly v knihkupectvích.
Dobrý den,
časovou prodlevu mezi vydáním knihy a jejím zpřístupněním v knihovně bohužel nedokážeme jednoznačně stanovit. Svou roli v rychlosti zpřístupnění dokumentu pro čtenáře může do určité míry hrát způsob, kterým knihovny dokumenty získávají. Kromě klasického nákupu mohou knihovny získávat knihy např. výměnou s jinými knihovnami, povinným výtiskem, darem. Při těchto způsobech získávání dokumentů se např. může stát, že se dokument dostane do knihovny s větším časovým odstupem od jeho vydání. Více informací o způsobech získávání dokumentů v knihovnách najdete např. na http://kzv.kkvysociny.cz/archiv.aspx?id=484&idr=3&idci=10 .
Dokumenty po příchodu do knihovny procházejí několika procesy, než si je čtenáři mohou vypůjčit. Do katalogu knihovny musí být např. přidán záznam o knize, který ji popisuje nejen z formálního ale také i obsahového hlediska, knize je přiděleno přírůstkové číslo, signatura a čárový kód. Bližší představu o této "cestě" si můžete udělat z následujících článků:
http://www.knihovna-pardubice.cz/content/id_publikace/soubory/kapka0508.pdf
- s. 3-4
* http://sova.rkka.cz/?clanek=464&cislo=32
Dobu, za níž je kniha přístupná i pro čtenáře, může výrazně zkrátit pokud knihovny využívají tzv. sdílenou katalogizaci nebo přebírají záznamy.
Výhodou je, že jednu a tutéž knihu nemusí kažedá knihovna do svého katalogu popisovat individuálně, ale může převzít informaci o této knize z katalogu jiné knihovny. Ve Vědecká knihovně v Olomouci např. v roce 2000 se doba zpracování nových přírůstků pohybovala mezi 50,4 až 93,4 dny, průměrná doba zpracování byla 68,4 dne. V roce 2009 klesla i díky sdílené katalogizace průměrná doba zpracování na 27,2 dne.
* http://www.vkol.cz/data/soubory/vyrocni_zpravy/vz2009.pdf - s. 15
Mezi další faktory, které ovlivňují dobu nutnou pro zpřístupnění knihy, může patřit i organizace práce v konkrétní knihovně a velikost knihovny, množství dokumentů nově zařazovaných do fondu, tzv. přírůstků atd. Důležité může být i pokud konkrétní knihovna patří do síté poboček, pro kterou veškeré nové přírůstky centrálně zpracovává ústřední knihovna, v některých knihovnách se brožované knihy ještě nechávají převázat do pevné vazby nebo doplnit o plastové obaly atd.
Předpokládáme, že každá knihovna si vytváří svá vnitřní pravidla a kontrolní mechanismy, které by měly zajistit, aby se dokument po získání do knihovny dostal ke čtenáři v co možná nejkratším čase. Zároveň však není možné tuto dobu obecně stanovit. Na stránkách řady českých knihoven naleznete seznamy dokumentů nově zařazených do fondu knihovny, např.:
* Moravská zemská knihovna -
http://aleph.mzk.cz/F/?func=file&file_name=novinky
* Městská knihovna Jihlava - http://www.knihovna-ji.cz/87-novinky.html
* Jihočeská vědecká knihovna České Budějovice - http://www.cbvk.cz/index.php?lang=CZ&s=izdroje&pg=prirustky
Pokud by Vás to zajímalo, můžete si zkusit porovnat, kdy byly knihy ve výše uvedených knihovnách zpřístupněny pro čtenáře s databází vydaných titulů České knihy (http://www.sckn.cz/ceskeknihy/), kterou na svých stránkách zpřístupňuje Svaz českých knihkupců, u každé knihy je v této databázi totiž uvedeno i datum, kdy byla vydána.
Knihovnictví, informatika, všeobecné, referenční literatura
--
Národní knihovna ČR
09.12.2010 15:29