-
To se mi líbí
-
Doporučit
Přesná formulace dotazu: Dobrý den, na Wikipedii jsem nalezl na stránce o rakouském kancléři Engelbertu Dollfußovi dialog z posledních chvíl jeho života, přikládám ho na konec tohoto dotazu. Chtěl bych se zeptat, zda-li je tento pravý (tedy opravdu z výpovědi Otty Planetty) a v jaké publikaci byl například uveden, abych jej mohl pro práci citovat. Díky a přeji hezký den.
Dollfuß: "Jsi to ty Feyi? Jsi v pořádku?"
Fey: "Ano, jsem. I ostatní."
Dollfuß: "Umírám. Postaráš se o moji ženu a děti?"
Fey: "Samozřejmě."
Dollfuß: "Slibuješ?"
Fey: "Přísahám."
Dollfuß: "Nějakou dobu se o ně postará náš dobrý přítel Mussolini. Tomu můžeme věřit."
Planetta: "Dolfußi, dovolil jsem panu ministrovi, aby sem přišel a mohli jste si promluvit o vážných věcech! Nejdůležitější je, abyste nařídil armádě, aby proti vám nezakročila."
Dollfuß: "Pošlete pro kněze."
Planetta: "Kněz přijde, ale jen za určitých podmínek. Vydejte rozkaz, že Rintelen bude stát v čele vlády a že armáda proti nám nezakročí."
Dollfuß: Ale já chci jen mír. Kvůli mne nesmí být prolita ždná krev. Novou vládu sestaví Kurt Schuschnigg...
Planetta: Ale my trváme na tom, aby to byl Rintelen!!
Dollfuß: Tím pravým mužem pro Rakousko je ale Schuschning...
Dollfuß poté ztratil vědomí a zemřel.
Dobrý den,
v češtině se smrti Engelberta Dollfuße velmi podrobně věnuje kniha "První zemřel kancléř", popsán je zde rozhovor mezi Dollfußem a Feyem i proces, který bezprostředně následoval včetně výpovědí obžalovaných a svědků. Otta Planetta ve své výpovědi nastínil obsah rozhovoru, neuvedl však konkrétní formulace v podobě dialogu. Stejně tak o svém rozhovoru s Dollfußem vypovídal i korunní svědek ministr Emil Fey. Tato publikace je dostupná v řadě knihoven, pro vyhledání konkrétní knihovny můžete použít Souborný katalog ČR (http://skc.nkp.cz), Souborný katalog SKAT (http://www.skat.cz) a Jednotnou informační bránu (http://www.jib.cz > Profi hledani > kategorie Knihovny v ČR (hledání)).
* BAUMAN, Vladimír; HLADKÝ, Miroslav. První zemřel kancléř. Praha : Vydavatelství časopisů MNO, 1968. 188 s. V knize jsou uvedeny použité prameny.
Rozhovor mezi Dollfußem a Feyem, případně popis smrti E.Dollfuße v souvislosti s dalšími událostmi červencového puče naleznete i v dalších publikacích z fondu NK ČR:
* MAUTNER MARKHOFF, Georg J.E. Major Emil Fey : Heimwehrführer zwischen Bürgerkrieg, Dollfuß-Mord und Anschluß. Graz : Stocker, c2004. s. 110-111. ISBN 3-7020-1043-2 ; 978-3-7020-1043-0. Popis rozhovoru, podle poznámek pochází text rozhovoru tak, jak ho později Fey reprodukoval, z disertace F.Oswalda: OSWALD, Franz. Die Stellung von Major a. D. Emil Fey in der Politik der Ersten Republik und des Ständestaates. Universität Wien, 1964. s. 148 a následující strany. Disertace je dostupná ve fondu Oesterreichische Nationalbibliothek (http://www.onb.ac.at, odkaz na katalogy ONB - http://www.onb.ac.at/kataloge/index.htm, katalogy jsou rozděleny do několika časových vrstev).
* MASS, Walter B. Assassination in Vienna. New York : Ch. Scribner, 1972. s. 85-106. Popis rozhovoru.
* GUNTER, John. Evropa - jaká je. Praha : Fr.Borový, 1936. s. 347-350. Stručný popis rozhovoru.
* GEDYE, G.E.R. Als die Bastionen fielen : die Errichtung der Dollfus-Diktatur und Hitlers Einmarsch in Wien und den Sudeten : eine Reportage über die Jahre 1927 bis 1938. Wien : Junius, 1981. 443 s. Publikace obsahuje řadu odkazů na literaturu.
* JEŘÁBEK, Martin. Drama kancléře Engelberta Dollfusse před sedmdesáti roky (útok nacistů proti Rakousku v roce 1934). Střední Evropa. 2004, roč. 20, č. 121, s. 121-126. Odkazy na literaturu.
* MIKULKA, Radek. Kdo byl vrahem kancléře Dollfusse. Dějiny a současnost. 1992, roč. 14, č. 3, s. 60.
Další literaturu k tomuto tématu si můžete vyhledat v již zmíněném katalogu rakouské Národní knihovny (http://www.onb.ac.at/kataloge/index.htm) a ve specializované bibliografii Österreichische Historische Bibliographie (http://wwwg.uni-klu.ac.at/oehb/oehbquery/). Do vyhledávání stačí většinou zadat jméno kancléře, tj. Dollfuß, podrobně se tímto tématem v několika publikacích a článcích zabýval např. Gerhard Jagschitz.
Pro ověření, zda se vybraný zahraniční dokument nachází na území ČR, můžete použít Souborný katalog ČR (http://skc.nkp.cz - obsahuje záznamy zahraničních knih a periodik v českách knihovnách), Centrální evidenci zahraniční literatury (http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_soubkat_knihy.htm - katalog je dostupný v NK ČR, uzavřen je k roku 2000), Jednotnou informační bránu (http://www.jib.cz - paralelní vyhledávání v katalozích více českých knihoven), Souborný katalog SKAT (http://www.skat.cz), souborné katalogy vysokých škol. Publikace, které nejsou ve fondu vaší knihovny, je možné prostřednictvím meziknihovních služeb zapůjčit nebo zhotovit kopie z jiné knihovny v ČR případně ze zahraničí http://www.knihovny.cz/co-knihovna-nabizi/sluzby/175-meziknihovni-sluzby).
Historie a pomocné historické vědy. Biografické studie
--
Národní knihovna ČR
23.03.2010 09:39