-
To se mi líbí
-
Doporučit
Dobrý den,
Rád bych se dozvěděl neco o vývoji vlajky červeného kříže.
Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
před přijetím znaku červeného kříž měly všechny vojenské zdravotnické služby v Evropě své vlastní rozeznávací znamení (např. Rakousko používalo bílou vlajku, Francie červenou, Španělsko žlutou), toto označení samozřejmě nepožívalo žádné ochrany od nepřítele. Na ustavující Mezinárodní konferenci Červeného kříže v Ženevě v roce 1863 se proto rozhodovalo také o novém univerzálním ochranném znaku. Jednou z uvažovaných možností byla např. bílá páska, jako označení dobrovolníků ji navrhl ženevský lékař dr. Louis Appia.
Bílá barva však již byla používána na bitevním poli pro vyjednavače o příměří, z podnětu generála Henriho G. Dufoura tak byla bílá páska doplněna o červený kříž. Tento znak nemá žádný politický ani náboženský význam, je složený ze 9 čtverců (5 červených a 4 bílých). Obrácené barvy švýcarské vlajky ve znaku Červeného kříže byly zvoleny i jako projev úcty k zemi, kde mezinárodní organizace Červeného kříže vznikla a dodnes má své sídlo.
Znak červeného kříže je zmíněn i v rezoluci přijaté na ustavující Mezinárodní konferenci v Ženevě (bod 8 - [dobrovolní ošetřovatelé] nosí ve všech zemích jako jednotný specielní znak bílý nárameník s červeným křížem). První Ženevská páska s červeným křížem je uložena v Muzeu Červeného kříže v Ženevě. Vůbec poprvé byla použita za tzv. dánské války, která vypukla 1.2.1864, označeni s ní byli první delegáti Mezinárodního výboru Červeného kříže v této válce - dr.Appia a nizozemský účastník ustavující Mezinárodní konference Červeného kříže Van de Velde. Dr.Appia se dostal až do prvních bitevních linií, kde hrdě na rameni nosil svou Ženevskou pásku s červeným křížem. Užití znaku červeného kříže je zakotveno v Ženevských úmluvách. Vlajka Mezinárodního Červeného kříže se jako první zavedla v mezinárodním měřítku, na vlajce je již zmiňovaný symbol červeného kříže, vlajka je v poměru 1:1. Více informací pouze k vlajce se nám nepodařilo nalézt.
Vedle znaku červeného kříže se v současnosti používají i znaky červeného půlměsíce a červeného krystalu. V listopadu 1876 oznámilo Turecko, které v té době již půl roku válčilo s Ruskem, že znak červeného kříže uráží náboženské cítění jeho vojáků, a že proto přijímá pro označení svých zdravotníků a sanitních vozů znak červeného půlměsíce. Mezinárodně je tento znak uznáván od roku 1929. V roce 2005 byl přijetím třetího Dodatkového protokolu k Ženevským úmluvám zaveden znak červeného krystalu. Další informace o symbolech Mezinárodního Červeného kříže naleznete přímo na stránkách této organizace -
http://www.icrc.org/Web/eng/siteeng0.nsf/htmlall/emblem?OpenDocument.Historie a pomocné historické vědy. Biografické studie
--
Národní knihovna ČR
25.11.2010 09:42