Viktorka z Babičky Boženy Němcové

Text dotazu

Když jsem včera jela vlakem, zaslechla jsem náhodou rozhovor o tom, že Božena Němcová měla pro svou Viktorku předlohu ve skutečné ženě, která taky zešílela.Ale nezemřela tak romanticky, jak je o tom psáno v Babičce. Dožila se prý okolo 60-ti let. Neptala jsem se ve vlaku, aby to nevypadalo, že odposloucháván cizí rozhovory, ale přesto bych se o tom ráda dozvěděla něco víc. Nevíte o tom něco víc?

Odpověď

Dobrý den,

k Vašemu dotazu jsem našla tyto informace:
"...příběh Viktorčin tak, jak jej znáte z Babičky. Příběh má reálný základ, tragický konec však neodpovídá skutečnosti. Autorka v tomto případě jistě postupovala podobně jako při úpravě pohádek. Otec Karla Čapka, pocházející z blízkosti Žernova, kde Viktorka sloužila, ji údajně znal jako "malou, s drobným kulatým a svrasklým obličejíčkem jako jablíčko". Viktorka zemřela v 76 letech (+1868), přežila tedy Němcovou o 6 let a byla pohřbena v Červeném Kostelci..."
Zdroj: http://www.bozenanemcova.cz/strany/mbnsal03.htm

Více se můžete dozvědět v České Skalici v expozici o Boženě Němcové viz http://www.bozenanemcova.cz/

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Městská knihovna Ústí nad Orlicí

Datum zadání dotazu

11.03.2008 09:55

Já píše:
Úterý 17.03.2015 16:32
Zdravím,
vím, že osoba, kterou se Božena Němcová inspirovala nakonec nezemřela tím, že do ní uhodil blesk, ale byla přijata do nějakého ústavu pro lidi s psychickými problémy asi něco jako psychiatrie. Jinak Božena Němcová hodně ve svých dílech upravovala sesbírané příběhy. Určitě by o tom někde mělo být něco napsané. Je to hodně zajímavé a tajemné. Jako malá jsem četla jenom knihy od Boženy Němcové. Asi proto, že byli inspirovány doopravdickými příběhy lidí a nejsou to jen ty smyšlené pohádky. :D
Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu