Víceznačnost přirozeného jazyka

Text dotazu

Chtěla bych se zeptat, co si v praxi (věty, ...) představit pod pojmem víceznačnost (týká se logiky)- homonymie, amfibolie,.... Jediný příklad, který mám je: Dobro musí být. Zlo musí být. = Dobro je zlo. Velice Vám děkuji

Odpověď

Dobrý den,

dotýkáte se několika problémů najednou. Je něco jiného víceznačnost jazyková, a určité problémy logiky.
V jazyce se víceznačnost projevuje v rovině homonymie (dvě slova zní stejně, ale mají různý význam a může dojít k záměně). V rovině vět může být víceznačnost daná také nedourčeností kontextu, nebo volnější formulací:
Například: Petr pracuje - 1) je zaměstnaný; 2) právě se věnuje nějaké práci.
V logice se hovoří jednak o paradoxech. Příklad, který uvádíte ale není správný. Z existence dobra i zla nijak neplyne, že by dobro a zlo bylo totéž. Prostě obojí existuje vedle sebe (jako konečně téměř všechno).
Klasickým příkladem paradoxu je paradox lháře:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Paradox_lh%C3%A1%C5%99e
http://www.phil.muni.cz/~raclavsk/texty/paradox_lhare.pdf

Stručně jej lze demonstrovat větou: "Tato věta je nepravdivá."
Budete-li výrok zkoumat jako pravdivý i jako nepravdivý, dostanete se do rozporu.
Moderní logika pracuje někdy s více hodnotami než pravdivé/nepravdivé, někdy připojuje například také třetí hodnotu, která by odpovídala určité pravděpodobnosti nebo nerozhodnutosti mezi pravdou a nepravdou.
Dále lze hovořit o nejednoznačnosti samotné skutečnosti, o níž se hovoří, a to buď v tom smyslu, že ji jazyk nedokáže v plnosti postihnout, anebo v tom smyslu, že struktura jazyka a logiky neodpovídá povaze skutečnosti.

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

04.01.2008 14:26

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu