-
To se mi líbí
-
Doporučit
Chtěla bych se zeptat, co si v praxi (věty, ...) představit pod pojmem víceznačnost (týká se logiky)- homonymie, amfibolie,.... Jediný příklad, který mám je: Dobro musí být. Zlo musí být. = Dobro je zlo. Velice Vám děkuji
Dobrý den,
dotýkáte se několika problémů najednou. Je něco jiného víceznačnost jazyková, a určité problémy logiky.
V jazyce se víceznačnost projevuje v rovině homonymie (dvě slova zní stejně, ale mají různý význam a může dojít k záměně). V rovině vět může být víceznačnost daná také nedourčeností kontextu, nebo volnější formulací:
Například: Petr pracuje - 1) je zaměstnaný; 2) právě se věnuje nějaké práci.
V logice se hovoří jednak o paradoxech. Příklad, který uvádíte ale není správný. Z existence dobra i zla nijak neplyne, že by dobro a zlo bylo totéž. Prostě obojí existuje vedle sebe (jako konečně téměř všechno).
Klasickým příkladem paradoxu je paradox lháře:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Paradox_lh%C3%A1%C5%99e
http://www.phil.muni.cz/~raclavsk/texty/paradox_lhare.pdf
Stručně jej lze demonstrovat větou: "Tato věta je nepravdivá."
Budete-li výrok zkoumat jako pravdivý i jako nepravdivý, dostanete se do rozporu.
Moderní logika pracuje někdy s více hodnotami než pravdivé/nepravdivé, někdy připojuje například také třetí hodnotu, která by odpovídala určité pravděpodobnosti nebo nerozhodnutosti mezi pravdou a nepravdou.
Dále lze hovořit o nejednoznačnosti samotné skutečnosti, o níž se hovoří, a to buď v tom smyslu, že ji jazyk nedokáže v plnosti postihnout, anebo v tom smyslu, že struktura jazyka a logiky neodpovídá povaze skutečnosti.
Jazyk, lingvistika a literatura
--
Národní knihovna ČR
04.01.2008 14:26