Velikosti vesnických dvorů

Text dotazu

Dobrý den, v pozemkových knihách v 17. a 18. století se uvádí v Plzeňské oblasti velikosti vesnických dvorů jako tříčtvrteční nebo poloviční. Jaké jsou tyto velikosti převedené na dnešní míry?

Odpověď

Dobrý den,

v průběhu 17. a 18 .století docházelo v souvislosti s "daňovou optimalizací" k mnoha změnám. V polovině 17. století byla v Čechách vytvořena berní rula (na Moravě lánové rejstříky), o století později nahrazeno přesnějším tereziánským katastrem (ještě později katastrem josefinským a stabilním). Základní jednotkou byl "osedlý, osedlost". Velikost se různila i podle kvality půdy, ale mohlo se jednat přibližně o 70–80 korců (1 korec = 0,285 ha), také 1 lán (selský) = přibližně 18–20 ha.

Z těchto ideálních výměr se pak používaly zlomky či naopak násobky, polovina by tedy mohla být okolo dnešních 10 ha, tři čtvrtiny necelých 15 ha.

Použité zdroje

https://www.genebaze.cz/dv/term/RA_terminy.html
http://krovak.webpark.cz/katastr/hiskat_ruly.htm
https://www.odkudjsme.cz/slovnicek-pojmu/
https://wikisofia.cz/wiki/Katastr
https://cs.wikipedia.org/wiki/Korec_(jednotka)
https://cs.wikipedia.org/wiki/L%C3%A1n_(jednotka)

Obor

Historie a pomocné historické vědy. Biografické studie

Okres

--

Knihovna

Knihovna Akademie věd České republiky

Datum zadání dotazu

04.03.2024 12:52

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu