-
To se mi líbí
-
Doporučit
Je správný pravopis "večeře Páně", nebo "Večeře Páně" ? Liší se pravopis poslední Ježíšovy večeře od církevního obřadu "večeře?"
htps://www.vlada.cz/assets/media-centrum/aktualne/uv200423-0452-converted.pdf
.... účastníci bohoslužby nosí ochranný prostředek dýchacích cest (nos, ústa), který brání šíření kapének, vyjma okamžiku přijetí Eucharistie/Večeře Páně,.
Děkuji.
A. Sedláčková
Dobrý den,
informace pro zodpovězení Vašeho dotazu jsem čerpala především z knihy „Jak zacházet s náboženskými výrazy – pravopis, výslovnost, tvary, význam“ (Academia, 2004).
Při psaní velkých či malých písmen v náboženských výrazech typu večeře Páně (ve smyslu liturgického obřadu), eucharistie, tělo Kristovo, svátost oltářní atd. se počítá s kolísáním - je tedy možná obojí varianta. Obecné pravidlo je takové, že podoba s malým písmenem je základní, zatímco varianta s velkým písmenem je příznaková, která vyjadřuje pisatelovu náboženskou úctu a teologickou jedinečnost, a měla by být opodstatněna charakterem textu či kontextu.
To znamená, že základní podoba s malým písmenem (např. eucharistie, večeře Páně, tělo Kristovo, svátost oltářní) je povahy terminologické s přesně vymezeným významem a platí pro takové texty, kde je náboženská úcta samozřejmostí a není třeba ji nijak zdůrazňovat – týká se např. odborných teologických textů, katechismů, pastoračních dokumentů či textů určených nejširší veřejnosti (tisk). Podoba s velkým písmenem (např. Eucharistie, Večeře Páně, Tělo Kristovo, Svátost oltářní) je příznačná pro meditativní texty, duchovní poezii, křesťanské weby, sociální sítě, laické duchovní texty apod.
Pravdou je, že např. v internetovém prostředí je trend psaní velkého písmena u těchto výrazů poměrně rozšířený, ačkoli z lingvistického hlediska k tomu mnohdy není ani důvod, ale za gramatickou chybu to považovat nelze. Naopak v tištěné náboženské literatuře obecného charakteru převažuje u těchto výrazů varianta s malým písmenem.
S pozdravem
Mgr. Pavla Steinhauserová
Jak zacházet s náboženskými výrazy : pravopis, výslovnost, tvary, význam / Josef Šimandl ... [et al.]. -- Vyd. 1.. -- Praha : Academia, 2004. -- 116 s. ;. ISBN: 80-200-1193-5.
Psaní velkých písmen v češtině / Ivana Svobodová a kolektiv. -- Vydání první. -- Praha : Academia, 2015. -- 350 stran ;. ISBN: 978-80-200-2513-5.
Jazyk, lingvistika a literatura
Brno-město
Knihovna Jiřího Mahena v Brně
30.04.2020 17:07