Včelí vosk - plíseň
Text dotazu
Dobrý den, může včelí vosk plesnivět? Pokud ano, za jakých podmínek? Děkuji
Odpověď
Dobrý den,
tuto problematiku řeší hned několik včelařských odborníků (nebo i laiků) v různých internetových diskusích.
Níže uvádíme několik postřehů z různých zdrojů:
Chemická skladba včelího vosku je zajímavá. Při jeho vzniku přimísením dalších látek a při pozdějším využití včelami ( obarvení pylem a propolisem ), získává vysokou odolnost proti znehodnocení ( hnití, plesnivění aj.). Včelí dílo tedy vydrží velmi dlouho.
Plesnivěním v úlech se zabývá i další příspěvek:
"...úly možno též hotoviti z fošen 5 cm silných, smrkových, jedlových aneb i lipových. Topolové a borové dřevo se na úly nedoporučuje, neboť udržuje v úlu vlhkost, plásty následkem toho silně plesniví, vosk se ničí a včely při tom silně hynou."
Další příspěvky k problematice:
Na tvárnost vosku stačí 25-30 °C stačí (letní teplota v úlu je 35° C). Kolem 0° C je vosk nejen křehký, ale jeho povrch je navíc pokryt šedým povlakem ("voskový květ"), který po ohřátí zmizí (nejedná se o plíseň, ale o změnu struktury). Včelí vosk dobře izoluje teplo, elektřinu a odpuzuje vodu.
... např. názor jednoho včelaře je, že plísně /asi ty bílé/ na voští se nemají vyvářet na další použití, že ve vosku zůstanou toxiny...
Z odpovědi vyplývá, že je jen několik druhů plísní (Aspergillus flavus a Aspergillus parasiticus), které vytváří jedovaté a tepelně odolné toxiny. Pokud by se tyto plísně vyskytly na plástech a něco z jejich produktů by zůstalo ve vosku, nebude to hrát vážnou roli ani ve výživě včel, ani při konzumaci včelích produktů.
Je samozřejmě nejlepší ale nenechat plásty zplesnivět.
Další zajímavé názory - diskuse:
V každém případě ale doporučujeme oslovit Výzkumný ústav včelařský,
https://www.beedol.cz/. Ovšem zdá se, že asi ani tam není na plesnivění/neplesnivění vosku jednoznačný názor.
Obor
Biologické vědy
Okres
--
Knihovna
Národní knihovna ČR
Datum zadání dotazu
10.01.2022 16:06