-
To se mi líbí
-
Doporučit
V případě, že osoba v Čechách v 19. století
vlastnila větší statek, měla titul hrabě nebo zeman?
Dobrý den,
počátky šlechty souvisí obecně s rozpadem rodové společnosti. V návaznosti na to dochází k vyčleňování schopných jedinců, kteří na základě svých vojenských či jiných schopností a zásluh získávají ve společnosti respekt a výsadní postavení. Výsadní postavení a vzrůstající moc jim později umožnilo prosadit zásadu dědičnosti jejich postavení.
Počátky naší šlechty v 10.-12. století úzce souvisí s rodem Přemyslovců a jejich vojenskými družinami. Ty byly tvořeny schopnými jedinci, kteří za své služby dostávali výsluhy v podobě pozemků, správcovství hradu atd. Ačkoli tyto výsluhy byly zpočátku pouze osobní povahy - do smrti nabyvatele - a bylo je možno odejmout, dochází k jejich postupné přeměně v dědičné vlastnictví.
Od 12. století se česká šlechta dělila na dva stavy, nižší stav - vladycký, zemanský a rytířský (původně páni první hotovosti) a vyšší stav - panský (původně páni druhé hotovosti, někdy korouhevní páni). V průběhu dějin se ustálil systém, který platil až do doby stavovského povstání v roce 1620.
Vladyctví bylo uznáváno za nejnižší šlechtický stav. Členům rodu náležel titul vladyka, či pokud vlastnil zemi (tj. půdu) pak se nazýval zeman.
Panský stav byl do poloviny 17. století v Českých zemích jediným stavem vyšší šlechty. Vyvinul se jako systém vyšší šlechty (tzv. páni druhé hotovosti), tj. nejvýznamnějších rodů.
Po porážce stavovského povstání na Bílé hoře byl stav vyšší šlechty dále rozčleněn zavedením některých původem říšských titulů, což bylo potvrzeno Obnoveným zřízením zemským. Tituly byly následující : rytíř, svobodný pán/baron, hrabě, kníže, vévoda.
Hrabě byl představitel královské moci v provinciální správě, později vyšší šlechtický titul spojený s právním držením určitého dědičného území.
Hlavním a prakticky nejdůležitějším kritériem, které členství v této elitní vrstvě-aristokracii podmiňovalo, byl bezchybný původ. Tyto nepsané zásady nutily příslušníky aristokracie dodržovat zásadu rovnorodého statku. Tím se sami vyčleňovali z okolní, méně urozené společnosti a dostávali se do izolace, která byla od poloviny 19. století stále patrnější. Šlechta se opírala o politickou a hospodářskou moc, kterou odvozovala od držby svých rozsáhlých statků.
O příslušnosti k aristokracii nerozhodoval ani titul, ani postavení a dokonce ani majetek. Velká většina členů aristokracie pocházela z vysoké šlechty, ale patřila sem i řada baronů, a vedle osob, jejichž majetek se počítal na miliony zlatých, byli mezi aristokraty počítání i jedinci, kteří museli hledat živobytí v armádě, církvi nebo státní správě. Hlavním a prakticky nejdůležitějším kritériem byl bezchybný původ. K vysoké šlechtě patřilo jen pár desítek rodin pocházejících z panujících nebo dříve panujících knížecích rodů s knížecím nebo hraběcím titulem.
Zbytek rakouské šlechtické obce tvořil tzv. druhou společnost. V převážné většině šlo o potomky starých rodů nebo o příslušníky rodů nobilitovaných ještě před vznikem Rakouského císařství roku 1804. Z majetkového hlediska byla tato skupina značně různorodá a zahrnovala jak méně zámožné šlechtice, tak potomky aristokratických rodů.
Do skupiny nižší šlechty patřili jak zástupci starých, ale málo majetných či nemajetných rodů (ovšem málokdy osoby s vyšším než rytířským titulem, tak nově nobilitovaní jedinci, kteří šlechtický titul získali právě díky zásluhám, jež prokázali při výkonu svých profesí.
Zeman znamená šlechtice vlastnícího svobodné dědičné statky a jedná se o souhrnný název pro nižší venkovskou šlechtu, sídlící obvykle na dvorech s čeledí a poddanými. Ve společenské hierarchii stáli zemané pod vladyky a panoši.
Zdroj : Encyklopedie Universum, Praha : Diderot 1997 http://www.novanobilitas.eu/ http://www.novanobilitas.eu/slechticke-tituly
http://www.novanobilitas.eu/slechticka-hierarchie
http://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%A0lechta
Historie a pomocné historické vědy. Biografické studie
--
Národní knihovna ČR
10.01.2012 18:15