-
To se mi líbí
-
Doporučit
dobrý den, rád bych se dověděl , kdy byl poprvé
užit titul bakalář a od jaké doby se používá v příjmení. Děkuji
Dobrý den,
přesná data, zvláště první výskyt příjmení Bakalář jako příjmení, se nám v publikacích o příjmeních a dalších zdrojích nepodařilo dohledat. Dle Ottova slovníku naučného zavedl titul >baccalaureat< papež Řehoř IX. na pařížské univerzitě ve 13.století.
Celé heslo k pojmu "bakalář" v Ottově slovníku naučném je následující:
"Bakalář - (ital. baccalare, franc. bachelier, angl. bachelor) z lat.
baccalarius, což se odvozuje buď z bacca laurea (bobule vavřínová) nebo z baculus (hůl, berla), 1 znamená doslovně buď vavřínovou ratolestí ověnčený nebo čestnou holí vyznamenaný. Ve starších rukopisech čteme tvary bacularius a bacillarius vedle baccalaurius, kterýmž jménem označován za středověku panoš nebo zbrojnoš nebo chudý šlechtic, rytíři některému sloužící, aby časem sám také stal se rytířem; později nazýván tak student nebo mladý učenec, jenž vystudovav na vysokém učení a podrobiv se zkoušce bakalářské, za jistých formálností, předepsaných ve starých statutech, nabyl prvního stupně hodnosti akademické. První >baccalaureat< založil papež Řehoř IX.
(XIII. stol.) na universitě pařížské. Ti studující, kteří kromě příslušné zkoušky podnikli též >determinaci<, t. j. disputaci v době postní, nazváni baccalaureati. Nosili za odznak své hodnosti zvláštní kulaté čapky a směli konati některá čtení, ač ještě sami docházeli do kolegií professorův.
Rozeznávaly se tři třídy: baccalaureati simplices (prostí), currentes (běžící, též cursores, biblici, baccalaureati ad biblia) a sententiarii (nazvaní dle knihy Sententiarum Petra Lombarda). Členové těchto dvou tříd sluli baccalaureati formati (dokonalí) 1 mohli domáhati se mistrovství.-Původně promovováni studenti za [Bakalář]-e jenom na fakultě theologické, později i na jiných fakultách. Počet ročně graduovaných [Bakalář] ů býval velmi nestejný; tak na staré universitě právnické v Praze v l. 1384-1408 kolísá mezi 1-23, na fakultě artistske mezi 56-234. Pokud universita spravovala školství po Cechách a po Moravě (až do bitvy bělohorské), [Bakalář]-i posíláni od rektora universitního na školy, a to na menší za správce, na větší, mistrem řízené, za učitele (kolegy). Nejeden [Bakalář], zvláště na venkově. Oženiv se vzdal se povolání učitelského a stal se buď písařem městským nebo nějakým živnostníkem.-Na universitách anglických a některých německých dosud bakalářství trvá jakožto nižší stupeň doktorátu filosofického. Ve Francii pak po velké revoluci nabylo jiného významu, i podobá se českému bakalářství předbělohorskému: má tu zajisté [Bakalář] způsobilost a právo vyučovati na školách obecných."
(Zdroj: Ottův slovník naučný : ilustrovaná encyklopedie obecných vědomostí.
díl 3. B-Bianchi V Praze : J. Otto, 1890. s.112.)
Ke dni 9.5.2007 žilo v České republice 85 mužů a 79 žen s příjmením Bakalář/Bakalářová.
Použité zdroje:
* MOLDÁNOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2., upr.vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8 (váz.)
* MATES, Vladimír.Jména tajemství zbavená : malá encyklopedie 250 nejčastějších příjmení.2.vyd.Praha : Epocha, 2002.ISBN 80-86328-10-4 (váz.)
* MATES, Vladimír.Jména tajemství zbavená, aneb, Příjmení pod mikroskopem.1.
vyd.Praha : Epocha, 2004.ISBN 80-86328-58-9 (váz.)
* MATES, Vladimír.Jména tajemství zbavená : malá encyklopedie nejčastějších příjmení. II. díl, jména na 251.-501.místě, Adam - Žižka.1.vyd.Praha :
Epocha, 2003.ISBN 80-86328-30-9 (váz.)
* Statistiky Ministerstva vnitra ČR:
http://www.mvcr.cz/clanek/cetnost-jmen-a-prijmeni.aspx
Jazyk, lingvistika a literatura
--
Národní knihovna ČR
16.02.2010 15:48