-
To se mi líbí
-
Doporučit
Dobrý den,
píši diplomovou práci na téma "Mobilní aplikace sloužící k rozvržení času"
Hlavní náplní je možnost v rámci aplikace vytvářet možnost zobrazit události v chronologickém pořadí jako tzv. "timeliny".
Chtěl bych se tímto zeptat zda je možné toto slovo z hlediska spisovné češtiny používat a skloňovat.
Příklad: " Metoda GET je využita pro získávání informací o uživatleských účtech a seznamech uložených timelinů."
Předem děkuji
Dobrý den,
u anglických slov používaných v českém textu (anglicismů) záleží na stupni začlenění daného slova do českého jazyka.
Článek "Anglická a hybridní kompozita v současné češtině a jejich adaptace" (Naše řeč: http://nase-rec.ujc.cas.cz/archiv.php?art=7515 ) uvádí následující stupně začlenění kompozit do českého jazyka:
1. složeniny původní, pravopisně neadaptované, nesklonné; 2. složeniny morfologicky adaptované s původním pravopisem; 3. složeniny adaptované pravopisně i morfologicky; 4. hybridní složeniny.
Zdá se, že v případě slova "timeline" se v současné době stále jedná o první případ, tedy, že se v češtině uvádí dané slovo v původní, nesklonné podobě. Předpokládáme však, že především díky Facebooku a mobilním aplikacím toto slovo do českého jazyka proniká a zdomácňuje zde poměrně rychle.
Slovníky neologismů ovšem dané slovo jako nový výraz používaný v českém jazyce neuvádějí.
Použitá literatura:
* MARTINCOVÁ, Olga a kol. Nová slova v češtině: slovník neologizmů. Vyd. 1. Praha: Academia, 1998. 356 s. ISBN 80-200-0640-0.
* MARTINCOVÁ, Olga a kol. Nová slova v češtině 2: slovník neologizmů. Vyd. 1. Praha: Academia, 2004. 568 s. ISBN 80-200-1168-4.
Jak konkrétně zacházet s daným výrazem ve Vaší práci konzultujte prosím s odbornou Jazykovou poradnou Ústav pro jazyk český AV ČR: http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna
Jazyk, lingvistika a literatura
--
Národní knihovna ČR
19.12.2013 13:40