-
To se mi líbí
-
Doporučit
Dobrý den,
vlastním velmi starou vázu,ručně malovanou zřejmě olovem, které vytváří
jakoby krajku a je částečně zlacená. Jsou na ní namalovány čtyři obrázky v
oválech, domnívám se jedná o symboly, ale neumím si je vyložit. Jedná se o:
1/jednorožec a pod ním had
2/mořská panna
3/pan hrající na flétnu
4/3 muži na lodi, na plachtě je šesticípá hvězda.
Děkuji za případné vysvětlení
Dobrý den,
jednorožec je symbolem čistoty a síly. Jeho roh měl, dle dávné tradice, léčivou sílu. Jako bájné zvíře je opředeno řadou legend a pověr.
Symbol hada je mnohoznačný. Had u nohou jednorožce může symbolizovat zlo (dle křesťanské tradice), či naopak léčivou sílu, oživení (symbol lékařů), popřípadě Zemi a její plodnost.
Mořská panna není běžně užívaným symbolem. V Čechách byla mořská panna často spojována s exotikou a objevovala se na vývěsních štítech obchodů. Mořská panna s harfou (siréna) lákala svým vzhledem a krásným hlasem námořníky, kteří ztráceli kontrolu sami nad sebou a stávali se jejich snadnou kořistí. V tomto ohledu je možné mořskou pannu brát jako symbol nebezpečí, poblouznění. Pokud byla zobrazována se zrcátkem a hřebenem, mohlo se jednat o symbol krásy, marnivosti. Mořská panna se dvěma ocasy (Meluzína) je symbolem mateřské lásky a ochránkyní před ztrátou důvěry.
Taktéž Pán (lat. Faunus) je bájnou postavou. V překladu je jeho jméno "všechno", je tedy spojován s veškerenstvem přírody, v řeckých mýtech vystupuje jako bůh pastýřů. S Pánem je spojena báje o mladé nymfě, která se před Pánem proměnila v rákos. Pán, aby nepřišel o její hlas, svázal několik stébel dohromady a vznikla panova flétna, jež je s touto mýtickou postavou spojována.
Na posledním výjevu je, dle Vašich slov, loď (= symbol cesty, přestálých nebezpečí dalekých cest, přináší bohatství a slávu, ale též odloučení a rozchod) se třemi muži (číslovka tři = posvátné číslo, znamení dokonalosti) s plachtou, na níž je šesticípá hvězda (hexagram - (taktéž nazvaný Šalamounova pečeť, Davidův štít) = vyjadřuje spojení vody a ohně či všech 4 živlů, taktéž je symbolem vesmírné rovnováhy).
Jak vyplývá z výše uvedených charakteristik jednotlivých vyobrazení, zdá se, že výjevy na váze nemají žádný ústřední symbolický význam. Mohlo se jednat o oblíbené náměty doby, ze které váza pochází, krajové oblíbené výjevy (pokud byla váza dovezena ze zahraničí) apod.
Otázku významu jednotlivých vyobrazení na váze doporučujeme konzultovat ještě s odborníky z Uměleckoprůmyslového muzea v Praze (knihovna Uměleckoprůmyslového muzea je taktéž zapojena do služby Ptejte se knihovny: http://www.knihovna.upm.cz/
Použité zdroje:
* BIEDERMANN, Hans. Lexikon symbolů. 1. vyd. Praha : Beta, 2008. ISBN 978-80-7306-362-7.
* MYSLIVEČEK, Milan. Panoptikum symbolů, značek a znamení. Vyd. v Chvojkově nakl. 1. Praha : Chvojkovo nakladatelství, 2001. ISBN 80-86183-25-4.
* HALL, James. Slovník námětů a symbolů ve výtvarném umění. 2. vyd., V Pasece 1. Praha ; Litomyšl : Paseka, 2008. ISBN 978-80-7185-902-4.
* COOPER, J. C. Ilustrovaná encyklopedie tradičních symbolů. 1. vyd. Praha : Euromedia Group - Knižní klub, 2007.ISBN 978-80-242-1934-9.
Umění, architektura, muzeologie
--
Národní knihovna ČR
26.07.2011 10:03