-
To se mi líbí
-
Doporučit
Dobrý den, prosím o vysvětlení a zároveň objasnění původu spojení \"sůva z nudlí\"(dívat se tak...). Děkuji
Dobry den,
vyraz koukat jako suva z nudli (kol, neprizn, rid) 0 ot, neg, pas, imp, imp neg, kond, fut, 1.sg a pl negativ.gramat.charakteristika,
1. (Dospely i dite vuci okoli v dusledku spatne nalady, trucovitosti ap.") byt zamraceny a nemluvny. 2. (Dospely i dite vyrazem obliceje pri reakci na prikaz, informaci nebo pri spatreni neceho necekaneho ap.) tvarit se udivene, popr. prihlouple a nechapave, nevedet, jak reagovat a (chvili) vyjevene koukat
Dalsi z variant tohoto uslovi: koukat jako Filip na jelito, mit oci navrch hlavy, usmivat se jako slunicko, koukat jak tele na nova vrata aj.
Prirovnani se pouziva napr. i v anglictine, rustine, nemcine viz zdroj
Zdroj: Slovnik ceske farzeologie a idiomatiky: prirovnani. Praha: Academia, 1983.
Puvod rceni "tvarit se jako sova (expresivne suva) z nudli" jsem bohuzel nenasla v nami dostupnych priruckach. Ve Slovniku spisovneho jazyka ceskeho je u hesla sova toto porekadlo uvedeno: divat se, koukat, tvarit se jako suva (z nudli) -> zamracene. Ac je tento dravy nocni ptak s velkyma ocima, podle meho soudu, spise symbol moudrosti a nocniho zivota, zeny k nemu prirovnavane byvaji tercem spise hanlivych oznaceni - je oskliva jako suva, jeho zena sedi jako suva, "vejra" jako suva atd. U mnoha rceni uz se puvod zjistit neda, pozustatky jazyka z minulych dob zustanou nekdy skryta.
Zkuste jeste jazykovou poradnu Ustavu pro jazyk cesky (www.ujc.cas.cz).
Jazyk, lingvistika a literatura
--
Národní knihovna ČR
07.12.2007 16:01
mě by spíš zajímalo, jak to vzniklo; anebo jen zad je to správně sůva z nudlí (kde by se v těch nudlích vzala?), či sůva s nudlí (i sova může mít rýmu...)