-
To se mi líbí
-
Doporučit
Dobrý den, zajímám se o rok 1938 , o zábor našeho pohraničí Německem a Mnichovskou dohodu. Zajímalo by mě jestli se dá dohledat v nějakých pramenech , knihách , informace o tom, které obce a města byli zabrány Německem a které zůstaly v ČSR , později Protektorátu Čechy a Morava. A také , které obce zabralo Polsko.
Dobrý den,
podrobný soupis měst a vesnic, které po záboru připadly Německu najdete v níže uvedeném titulu.
Sudetendeutsches Ortsnamenverzeichnis: Amtliches Gemeinde- und Ortsnamenverzeichnis der nach der Grenzfestlegung vom 20.11.1938 zum Deutschen Reich gekommenen Sudetedeutschen Gebiete. 2. Aufl. Bad Godesberg: Bundesanstalt für Landeskunde und Raumforschung Selbstverlag, 1965. 374 s.
Různá vydání tohoto titulu najdete v knihovnách uvedených v přiložených odkazech:
Co se týče oblasti obsazené Polskem, nepodařilo se nám dohledat soupis. Níže vypisujeme několik článků a knih, které stojí za to na dané téma prostudovat.
Obraťte se prosím na Zemský archiv v Opavě: http://www.archives.cz/zao/index.php.
Historie a pomocné historické vědy. Biografické studie
--
Národní knihovna ČR
20.02.2018 11:52
Polský zábor se v polštině označuje jako Zaolzie, k předání došlo 02.10.1938. Seznam farností (parafii) je uveden např. ve Wikipedii, https://pl.wikipedia.org/wiki/Zaolzie , ale samozřejmě to budete muset ověřit. Reakci tisku můžeme vidět např. v digitalizovaném vydání deníku Ilustrowany Kurier Codzienny v krakovské knihovně ( http://mbc.malopolska.pl/[…]/publication?id=74403&tab=3 ). Pokud máte rychlý internet, můžete zkusit prohlížet čísla od 3. října (października). Je tam hodně informací, hlavně o (pochopitelně pozitivních) reakcích politiků i veřejnosti, ale seznam obcí jsem tam nenašel. Neměl jsem ale velkou trpělivost to prohlížet - možná budete mít větší úspěch.
Hodně zdaru ve Vašem výzkumu.