-
To se mi líbí
-
Doporučit
Vážení, jsem moc rád, že mohu využít této možnosti, abych Vám položil otázku, která mě vždy zajímala. Vždy mě fascinovaly staré tisky, které jsou dnes již vzácností a chtěl bych se o této oblasti dozvědět víc. Vím, že přístup ke knihám je určen jen vyvoleným, ale nejde mi o to, aby mi bylo dovoleno do těcho tisků nahlížet, rád bych se dozvěděl vše, nebo alespon to podstatné, co se této oblasti týká. Je péče o vzácné tisky a jejich studium samostatnou kapitolou knihovnictví? Dá se někde studovat? Existují nějaké hodnotné publikace o historických knihách a rukopisech? Neměl jsem nikdy bohužel příležitost se s tímto svým snem nikomu svěřit, proto pevně doufám, že u Vás najdu odpověď.
Věda zabývající se starými rukopisy a tisky je samostatným odvětvím knihovnictví a nazývá se knihověda (terminologická databáze definuje knihovědu jako:
1. Obor zkoumající knižní kulturu jako celek, zejména s ohledem na její sociokulturní význam. Zahrnuje teorii, historii a estetiku, např. ikonografii, dějiny knihy, dějiny knihtisku apod.
2. Pozitivisticky pojaté studium dějin knižní kultury, převážně starých tisků s důrazem na objektivně, materiálově a fyzicky chápané vnější knižní znaky.).
V rámci knihovědy se studiem starých rukopisů a tisků zabývá několik pomocných věd historických - paleografie - nauka o písmu, (historická) chronologie - věda zabývající se pojetím času v minulosti, genealogie, (historická) metrologie, diplomatika - zkoumání písemností úřední povahy, kodikologie - věda zabývající se komplexním zkoumáním rukopisů s převážným soustředěním na kodex či rukopisnou knihu, sfragistika - věda zabývající se studiem pečetí, heraldika, epigrafika - věda zabývající se studiem nápisů.
Nenalezli jsme informace o tom, že by byl v současné době na některé VŠ v České republice vyučován samostatný obor knihověda. Ve většině případů je možné studovat obor knihovnictví se zaměřením na knihovědu. Většinou je však daný kurz realizován až při dostatečném počtu studentů. S oborem knihověda úzce souvisí také obor archivnictví, v rámci tohoto oboru jsou také vyučovány předměty týkající se studia starých tisků a rukopisů. Obor archivnictví lze studovat např. na Katedře pomocných věd historických a archivnictví FF UK, Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně atd.
Z literatury zabývající se rukopisy a starými tisky bychom Vám doporučili zejména tyto publikace:
BOHATCOVÁ, Mirjam. Česká kniha a svět. Praha: Artia: Oborové ředitelství Polygrafického průmyslu, 1973. 86 s. BOHATCOVÁ, Mirjam. Česká kniha v proměnách staletí. Praha: Panorama, 1990. 622 s. ISBN 80-7038-131-0.
HAMANOVÁ, Pavlína. Z dějin knižní vazby. Praha, 1959.
KNEIDL, Pravoslav. Z historie evropské knihy. Praha, 1989.
Knihovnictví, informatika, všeobecné, referenční literatura
--
Národní knihovna ČR
05.03.2008 11:27