-
To se mi líbí
-
Doporučit
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat jaký je správný tvar v 6. pád. č. j. od stanice Anděl. Zda je to o Anděle či o Andělu. Nemyslím si, že by je správné skloňovat podle vzoru "pán" když mluvíme o stanici.
Dobrý den,
dotazy tohoto typu je lepší směrovat na Ústav pro jazyk český AV ČR. Doporučujeme Internetovou jazykovou příručku na stránkách Jazykové poradny http://prirucka.ujc.cas.cz/, kde najdete odpovědi na většinu gramatických jevů.
Neživotná podstatná jména
Jména na -l
U některých jmen s tvarotvorným základem na -l se kromě pravidelného skloňování podle měkkého vzoru "stroj" objevuje zároveň i skloňování podle vzoru tvrdého "hrad". Paradigma těchto jmen má dva samostatné tvarové soubory skloňování tvrdého i měkkého.
Jde o podstatná jména na -el: burel, hnědel, krevel, kužel, námel, plevel, chmel, tmel, zádrhel; jména s vkladným -e-: cumel, chrchel, kotel, sopel, uhel; a dále koukol, apríl, artikul, rubl, úběl.
Obě podoby se neuplatňují u všech jmen a ve všech pádech vždy rovnoměrně vedle sebe, např. se užívá jen na chmelu, ale v kotli.
Podle PMČ je dnes skutečně kolísajících pouze několik: kotel, plevel, kužel, chrchel. Projevuje se totiž silná tendence příklonu jmen tohoto typu ke tvrdému skloňování, zvláště ve 3. a 6. p. j. č. (plevelu, kuželu) a v 6. p. č. mn. (o plevelech, kuželech, v kotlech).
O 6. p. mn. čísla u neživotných jmen na -l, -s, -z viz heslo Skloňování mužských jmen - 6. p. mn. č.
Pozn.: V uživatelské praxi se lze setkat s příklonem k tvrdému skloňování i u dalších slov, např. šťavel - šťavelu, jitrocel - jitrocelu, jetel - jetelu, šindel - šindelu, obratel - po obratlu, náležité skloňování je však jen podle měkkého vzoru.
anděl
jednotné číslo
množné číslo
1. pád
anděl
andělé
2. pád
anděla
andělů
3. pád
andělovi, andělu
andělům
4. pád
anděla
anděly
5. pád
anděli
andělé
6. pád
andělovi, andělu
andělech
7. pád
andělem
anděly
Jazyk, lingvistika a literatura
--
Národní knihovna ČR
31.01.2014 18:26