Správné skloňování při oslovování

Text dotazu

Dobrý den, v několika různých internetových pravidlech čj jsem dohledala, že příjmení končící na -ec jako je Malec, Kadlec, Moravec, Adamec atd., je možné skloňovat Malče ale i Malci, Adamče i Adamci. Jinde jsem se ale zase dočetla, že je možné jen Adamče, Malče atd. Ráda bych se tedy informovala jak to přesně je, jelikož s lidmi v rámci zaměstnání komunikuji prostřednictvím emailu a oslovování je tedy na denním pořádku.

Odpověď

Dobrý den,

 

odpověď na Váš dotaz naleznete v níže uvedeném odkazu. Varianta Adamče i Adamci je správná, připouští se obě varianty, neboť tato informace je zveřejněna v Jazykové příručce Ústavu pro jazyk český AV ČR, který je garantem kvality českého jazyka.

 

2.2 Jména, která mají před koncovou souhláskou pohybné -e-

 

(Adamec, Jakubec, Němec, Rožec, Hrubeš, Aleš, Dobeš)

 

I u jmen zakončených na měkkou nebo obojetnou souhlásku se vyskytuje v některých případech pohybné -e-, a to u jmen českých zakončených na -ec či -eš. U jmen zakončených na -ec se pohybné -e- v nepřímých pádech obvykle vypouští, jen výjimečně se ponechává, zpravidla v závislosti na rodinné tradici. Vypouští se u jmen jako Adamec, Jakubec, Němec, Rožec (2. p. Adamce, Jakubce, Němce, Rožce; 5. p. Adamče i Adamci, Jakubče i Jakubci, Němče i Němci, Rožče i Rožci), dvojí možnost je např. u jmen Kadlec, Švec (2. p. Kadlece, řidč. Kadlce, Švece i Ševce; 5. p. Kadl(e)ci, Ševče i Ševci i Šveci). U jmen zakončených na -eš se pohybné -e- vypouští rovněž podle toho, jaká je rodinná tradice nositele jména (Hrubeš, Aleš, Dobeš – 2. p. Hrubeše i Hrubše, Aleše i Alše, Dobeše i Dobše; 5. p. Hrub(e)ši, Al(e)ši, Dob(e)ši). Ale u většiny jmen zakončených na -eš je -e- pevné, nepohybné, a ponechává se (Beneš, Mareš – 2. p. Beneše, Mareše; 5. p. Beneši, Mareši).

Zdroj: http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=320

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

30.05.2014 10:00

Tereza píše:
Neděle 09.04.2017 19:00
Dobrý den, chci se zeptat, jak skloňovat Novotný. Je správně při blahopřání ... přejí Novotní či Novotnovi? Děkuji. Osobně se mi více líbí Novotní, ale nemůžeme se shodnout v rodině. Novotná
PSK - admin píše:
Pondělí 10.04.2017 13:39
Dobrý den,
 pokud se jedná o příjmení Novotný - potom přejí Novotní. Kdyby přáli Novotnovi, tak by se jednalo o méně obvyklé, pokud vůbec nějaké je, příjmení Novotnov, Novotnová, Novotnovi.
Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu