Barva očí

Text dotazu

Souvisí barva očí s osobnostními rysy člověka? Jak moc nás ovlivňuje barva očí?

Odpověď

Dobrý den,

ano, barva očí může vypovídat hned o několika faktorech, jako je zdravotní stav člověka, jeho inteligence, přitažlivost a případně co si o nás druzí budou myslet nebo právě osobnostní rysy daného jedince.

Podle švédského výzkumného pracovníka Matse Larssona a jeho týmu existuje mezi strukturou duhovky a osobnostními vlastnostmi souvislost jako je například „sklon k impulzivitě, disciplíně, svědomitosti, či přecitlivosti“. Podrobnosti k charakteristice jednotlivých očí naleznete v následujícím článku, který vychází z Larssovy studie. Celá tato studie se pak nachází ve druhém odkaze.

Existují i výzkumy, jejichž cílem je zjistit, jak moc nás barva očí ovlivňuje. Z jednoho průzkumu, do něhož se zapojilo přes tisíc žen, například vyplynulo, že ženy často spojují různé barvy očí s konkrétní osobnostní vlastností. Některé z nich považují lidi s hnědýma očima za inteligentní, laskavé a důvěryhodné. Ty s modrýma očima za laskavé, milé, přitažlivé, ale jen několik je zároveň považovalo i za inteligentní. Lidi se zelenýma očima pak tyto ženy považují za nejpřitažlivější ze všech barev.

Barva očí nás však může ovlivňovat jak z hlediska atraktivity, tak i třeba z hlediska dominance. To vychází zase z jiné studie, která se zabývala vztahem mezi barvou očí, pohlavím a psychologickou charakteristikou přijímanou z lidské tváře. Výsledkem bylo, že ženy vnímaly muže s hnědýma očima jako dominantnější než ty s modrýma očima, přičemž se nejednalo o atraktivitu nebo přitažlivost. Naproti tomu muži dominanci v barvě očí u žen nijak nevnímali. Podrobnosti k této studii si můžete přečíst na následujícím odkaze:

V českém jazyce doporučujeme například tuto vysokoškolskou práci, jejímž vedoucím byl i výše zmíněný Karel Kleisner v citaci odborného článku:

HOŘEJŠÍ, Johana. Biologický význam a kulturní role lidských očí a barvy oční duhovky. Bakalářská práce, vedoucí Kleisner, Karel. Univerzita Karlova, Přírodovědecká fakulta, Katedra filosofie a dějin přírodních věd, 2010. Dostupné z: http://hdl.handle.net/20.500.11956/28773

Obor

Biologické vědy

Okres

--

Knihovna

Datum zadání dotazu

05.12.2024 08:28

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu