-
To se mi líbí
-
Doporučit
Dobrý den. S otcem často vedeme diskuse o češtině;
mimo jiné i díky němu jsem se na Vaši lingvistickou poradnu několikrát
obrátila a vždy se mi dostalo více než uspokojivé odpovědi. Nedávno jsme se
přeli o dokonavosti či nedokonavosti slovesa "soustředit se". Je správné
říkat: budu se soustředit? Není správnější v této situaci říci: soustředím
se i pro čas budoucí? Přičemž by pak mělo být pro čas přítomný: soustřeďuji
se. Celkem mi to dává smysl, ale jsem natolik zvyklá i z médií slýchat větu:
budu se soustředit na..., že už se nad tím ani nepozastavuji.
Dobrý den,
Slovník spisovné češtiny pro školu a veřejnost. Praha: Academia, 1994. ISBN 80-200-0493-9. uvádí:
soustřed/it dok. 1. seskupit, shromáždit na jedno místo... 2. zaměřit činnost, úsilí k jedné věci...soustředit se dok.... soustřeďovat ned., soustřeďovat se ned.
Odpovědi na dotazy tohoto typu je lepší hledat v Jazykové poradně Ústavu pro jazyk český AV ČR https://ujc.avcr.cz/jazykova-poradna/zakladni-kontakty.html.
Našli jsme tam odpověď přímo na Váš dotaz, viz níže:
soustředit (se)
Ve výkladových slovnících češtiny je sloveso soustředit (se) hodnoceno jako dokonavé, tzn. že přítomnými tvary: soustředím (se), soustředíš (se). by mělo vyjadřovat čas budoucí (podobně jako zajistím, položím). Pokud bychom chtěli vyjádřit čas přítomný, měli bychom užít tvary slovesa nedokonavého soustřeďovat (se): tato práce se soustřeďuje na. Slovník spisovného jazyka českého uvádí kromě slovesa soustředit (se) dalších 18 sloves s předponou sou-. Všechna běžně užívaná (např. souhlasit, soupeřit, souviset apod.) jsou nedokonavá. I to může být důvod, proč někteří uživatelé sloveso soustředit (se) chápou jako sloveso nedokonavé a na základě toho, jak dokládá praxe, stále větší měrou volí tvary budu (budeš, bude, .) se soustředit. Zatímco u jiných předponových sloves na -it (naučit, pověřit, vyvrcholit, začlenit) jsou tvary budu se naučit, budu pověřit. naprosto nepřijatelné, tvar budu se soustředit dnes už za nekorektní považovat nelze.
Jazyk, lingvistika a literatura
--
Národní knihovna ČR
01.02.2011 12:36
Citujem: "Slovník spisovného jazyka českého uvádí kromě slovesa soustředit (se) dalších 18 sloves s předponou sou-. Všechna běžně užívaná (např. souhlasit, soupeřit, souviset apod.) jsou nedokonavá."
Co ma spolocne slovo "soustředit SE" (bez zatvorky) s ostatnymi tvarmi s predponou sou- ? "SE" evokuje zacielenie vlastnych myslienok na nejaky ocakavany stav, pritom "souhlasit, souviset" popisuje jednoznacny stav a teda suhlas, suvis s niecim atd. Prirovanie k ostatnym slovam s predponou sou- je nezmyselny, kedze tu ide o vyznam slova!
Citujem: "Zatímco u jiných předponových sloves na -it (naučit, pověřit, vyvrcholit, začlenit) jsou tvary budu se naučit, budu pověřit. naprosto nepřijatelné"
Ano, presne o vyklade vyznamu slova ide. Naucit tiez evokuje cinnost na nejaky ocakavany stav a teda priebeh ucenia az po vyslednu ocakavanu znalost.
Hneva ma, ked taketo vyklady prznia ako slovensku tak aj cesku gramatiku zavermi: "tvar budu se soustředit dnes už za nekorektní považovat nelze". Co to ma spolocne s "dneskom"?
Tak rovno zacnime pouzivat len makke "i" (aj tak deti v tom maju gulas a dospely po case tiez), vy nepouzivajte "ř" (aj tak ho vela cechov nevie poriadne vyslovit a podoba sa na "ž"), my nebudeme pouzivat "ô" (jednoducho "uo, alebo "o" staci), zjednotme uplne vsetky slova podla jedneho vzoru a rozpravajme ako roboti!
Jednoznacne "budu se soustředit / budem sa sústrediť" media pouzivaju zle a ziadne ospravedlnenie by z pohladu nasich jazykovych zakonov nemalo existovat!