-
To se mi líbí
-
Doporučit
nemohl jsem najít česky, co je soliton.
tak co to je? (a hlavně česky)
děkuji
Dobrý den,
Přesný původ slova jsme nenalezli, můžeme pouze předpokládat, že výraz soliton pochází z latiny(italštiny), a je příbuzný s výrazy mající v základu slabiku sol - např. sólista, sólo, solitér.
Pro další informace doporučujeme obrátit se na Jazykovou poradnu AV ČR, http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/.
Vysvětlení pojmu soliton jsme nalezli na http://www.scienceworld.cz/neziva-priroda/soliton-existuji-vecne-vlny-4765/.
Výzkum solitonů (solitonových vln) započal v 19. století, když mladý skotský inženýr John Scott-Russel viděl, jak kanálem postupuje jedna jediná vlna, a to, kam až ji mohl pozorovat, beze změny svého tvaru.
Traduje se, že Russel vyskočil na koně a sledoval vlnu po dlouhé kilometry podél kanálu. Soliton je samostatná vlna, jakýsi pahorek na prostředí , který během pohybu striktně udržuje svůj tvar a nerozplývá se. Solitony jsou pozoruhodně stabilní, a mají proto mnohá důležitá použití, od bezporuchového posílání světelných pulzů přes mozkové buňky až k pochopení vln typu tsunami.
Léta se vedla v odborných kruzích bouřlivá debata, jestli solitonové vlny opravdu existují: obvyklé vlny v přírodě slábnou a postupně se rozplývají, takže solitony by měly být jakýmsi tajuplným komplotem. Celá debata začala, když Korteweg a jeho student de Vries napsali v roce 1895 svou rovnici pro vodní vlny v obdélníkovém kanálu a rigorózně předvedli, že tato rovnice má opravdu solitonové řešení.
Rovnice se dnes nazývá Kortewegova-De Vriesova a je nelineární - poslední člen je kvadratický v neznámé u. Má strukturu úplně jinou než lineární rovnice pro elektromagnetické vlny, ale je dobrým modelem pro celou řadu nelineárních solitonových rovnic s podobnými vlastnostmi.
Solitony mají i jiné zajímavé vlastnosti. Tak například jejich rychlost šíření je úměrná jejich amplitudě (výšce), takže větší vlna dožene vlnu menší. A když se dvě solitonové vlny potkají a střetnou, pokračují nakonec ve své pouti nezměněny, pouze s jistým zdržením. Tyto vlny se tedy nemohou navzájem zrušit nebo poškodit, a tím mohou být velice užitečné - ale i nebezpečné.
Fyzika a příbuzné vědy
--
20.11.2014 14:02