-
To se mi líbí
-
Doporučit
Dobrý deň,
zaujímalo by ma, ako vzniklo slovo "spatra". Keď niekto mal reč bez prípravy - spatra. Ďakujem :)
Dobrý den,
spatra, příslovce; mluviti spatra = bez přípravy, ne z listu; hledět na koho spatra = povýšeně
Zdroj: TRÁVNÍČEK, František. Slovník jazyka českého. Praha: Slovanské nakladatelství, 1952.
spatra adv. ve spoj. mluviti spatra bez přípravy, improvisovaně. Mluvil nesmírně spěšně a s patra. Bylo znáti, že má dar jazyka pohotově. Jal se s patra přednášeti jazykem latinským. Už v "Boudě" mluvíval [komik] s patra.; jednati, dívati se apod. spatra povýšeně, pohrdavě. Josef Brach si už tenkrát všiml, že zachází s druhými trochu spatra. Členové zákonodárných sborů se dívali spatra na kritiku své činnosti. Poznal jsem ve zbohatlých rodinách, ty nosy vzhůru a mluvení spatra. - V. t. patro.
patro, -a n. poschodí v domě. V přízemí bydlí jedna spisovatelská rodina a v patře nad ní druhá. Jdi nahoru na věž, na nejvyšší patro. Zastavil jsem se v prvním patře a chtěl jsem dříve vraziti k babičce, než bych do druhého patra vstoupil. Ustálené spojení - Páni měšťané hleděli s patra na bezvýznamného pensistu pohrdavě. Advokáti si tu vydělali domy a koukají na každého s patra, kdo se jim nerovná. Pili plnými doušky a měli juž všichni v hořeních patrech - byli podnapilí. Lebeda už měl hodně v prvním patře. Přeneseně - Kdesi v nejvyšším patře mozku se něco hýbalo, svíjelo, vířilo. Další výskyt - prostor pod střechou stodoly nad mlatem, kam se skládá obilí. Nad humnem a přístodůlky vznáší se patro, kamž jako do přístodůlku skládají obilí, seno, slámu. [Hospodář] se doma pomalu chystal na žně; na půdě a na patře dělal místo. Dále - přepážka mezi dutinou ústní a nosní. Děcko, narážejíc jen nesměle svým jazýčkem o měkké patro svých úst, namáhalo se vyslovit po matce to, čemu je učila už na stokrát. Jazyk se mu lípl na patro, rty se mu jen třásly na doušek. Anatomicky - tvrdé, měkké patro. Další - trám ve stropě, nade dveřmi a pod. I malý člověk sklonit musí hlavu, aby nenarazil temenem do patra předsíňky...
Zdroj: Příruční slovník jazyka českého
Velmi dobře význam popsal autor Michal Novotný v následujícího článku:
"...my se v této jazykové rubrice zaměřme na slůvko spatra.
Jeho význam je drtivé většině z nás jasný. Když se řekne, že někdo mluvil spatra, znamená to, že mluvil zpaměti, že svou řeč nečetl ani z papíru, ani třeba z televizního čtecího zařízení. Spatra se ale dá nejen mluvit, spatra na někoho také můžeme koukat. To ovšem nemá nic společného s řečnickými schopnostmi, to souvisí s vychováním. Když na někoho hledíme spatra, díváme se na něj povýšeně, s despektem, pohrdavě, přezíravě.
Ti, kdo už někdy přemýšleli o původu slůvka spatra a napadlo je podstatné jméno patro, mají pravdu. Další otázka však zní: jaké patro? Pater přece známe víc...Slovník spisovného jazyka českého uvádí celkem pět významů tohoto výrazu... a konečně za páté přepážka mezi ústní a nosní dutinou. Všechna tato patra souvisejí, významově vycházejí jedno z druhého... Na počátku prý byl ten stropní trám. Proč ale se trám jmenoval právě patro, není odborníkům jasné..." (Trám) dal význam pak také přepážce, kterou máme v ústech.
"A co příslovce spatra, kterým jsme začali... Zase: podle toho, které. To vyskytující se ve spojení se slovesy hledět, koukat, dívat, souvisí s patrem ve stodole. Když se na někoho koukáme spatra, koukáme na něj svrchu, jako bychom byli na patře ve stodole, a on kdesi dole na zemi. Když ale mluvíme spatra, nemá to nic společného se stodolou, jde o patro v ústech, to je totiž místo, kde se tvoří hlásky. Když mluvíme spatra, nepotřebujeme k tomu ani papír, ani knížku,... potřebujeme k tomu jen to patro, kde spatra tvoříme slova.
Autor: Michal Novotný
http://www.rozhlas.cz/regina/slova/_zprava/spatra--88680
Spatra, nebo z patra?
Čeština pod lupou | Autor: Dalibor Behún Obě tato vyjádření jsou pravopisně v pořádku, používají se ale v jiných souvislostech. Spojení z patra použijeme ve větách typu "Křičel z pátého patra".
Slovo spatra se používá ve dvou významech - "mluvit spatra" znamená "mluvit bez psané přípravy, improvizovaně" a např. "jednat s někým spatra" znamená "jednat s ním pohrdavě, přezíravě".
Sešel z patra, ve kterém bydlel, až dolů.
Obdivoval jsem ho, jak dokáže bez problémů mluvit spatra před tolika posluchači. (nikoli z patra) Nemám rád, když se mnou někdo jedná takhle spatra.
Zdroj: Slovník spisovné češtiny
http://www.proofreading.cz/spatra-nebo-z-patra
Výraz spatra
Synonyma:
* rovnou, bez přípravy
* povýšeně, pohrdavě, přezíravě, nadřazeně http://www.slovnik-synonym.cz/web.php/slovo/spatra
Jazyk, lingvistika a literatura
--
05.09.2016 13:48