Skloňování slovenských zeměpisných názvů

Text dotazu

Prosím, jak správně v českém textu skloňovat jména Kremnica a Banská Štiavnica? Koho co - Kremnici, nebo Kremnicu? Banskou Štiavnicu, nebo Štiavnici? O kom o čem, o Banské, nebo o Banskej Štiavnici?
Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

důsledné dodržování základních slovenských podob platí jen pro 1. pád; v ostatních tak postupovat nemůžeme, neboť bychom v některých případech vnášeli do češtiny takové skloňovací koncovky, které v češtině neexistují. Slovenská místní jména si ponechávají v tzv. slovníkovém tvaru (v 1. pádě) zpravidla svou původní podobu, např. Ružomberok (ne Rožmberk či Rožumberok), Zvolen ap.

 Při skloňování slovenských místních jmen je nutno respektovat tuto hlavní zásadu: slovenská jména dostávají v českém kontextu české koncovky. Slovenská místní jména se při skloňování zařazují k jednotlivým českým vzorům většinou podle zakončení a podle způsobu skloňování.

 Je-li před -a souhláska deklinačně měkká, skloňují se tato jména jako Trója (2. p. Tróje, 3. a 6. p. Tróji, 4. p. Tróju, 7. p. Trójou), tzn. že mají podle vzoru „žena“ jen 4. a 7. p. V 2., 3. a 6. p. mají tvary podle vzoru „růže“.

 Místní jména zakončená na -ica, např. (Banská) Bystrica, Chmeľnica, (Banská) Štiavnica, Vŕbnica aj. mívají ve 4. p. kromě běžnější koncovky -u také -i (Bystricu nebo Bystrici) a v 7. p. kromě koncovky -ou také -í (Bystricou nebo Bystricí).

 Více informací viz http://nase-rec.ujc.cas.cz/archiv.php?art=6476

Použité zdroje

Polívková, Alena. Slovenská místní jména v českém kontextu. In Naše řeč, ročník 67 (1984), číslo 4, s. 169-179. online. 25.06.2024. http://nase-rec.ujc.cas.cz/archiv.php?art=6476

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Datum zadání dotazu

25.06.2024 08:32

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu