-
To se mi líbí
-
Doporučit
dobrý den,
ráda bych se zeptala, jak se správně skloňuje slovo "datum" (např. data -
datumu).
Předem děkuji za odpověď
Dobry den,
dotazy z oblasti ceskeho jazyka, gramatiky, je lepsi smerovat na pracovniky Jazykove poradny Ustavu pro jazyk cesky AV CR http://www.ujc.cas.cz/oddeleni/index.php?page=poradna .
Nize uvedeny text je prave odpovedi na Vas dotaz. http://www.ujc.cas.cz/poradna/porfaq.htm
Datum a data:
Datum má původ v latinském slovesu dare ,dát'; jeho příčestí trpné ve středním rodu se užívalo v datacích (datum Romae, die. - dáno v Římě dne.) a odtud výraz zpodstatněl. Obdobně jako další původně latinská jména zakončená na -um (např. album, centrum, kvantum, maximum, minimum, plénum, specifikum, spektrum) řadíme ve spisovné češtině datum k substantivům středního rodu.
Tento typ jmen se skloňuje podle vzoru "město" po odsunutí koncového -um (s výjimkou 1. a 4. pádu singuláru). Měli bychom tedy skloňovat: sg. pl.
datum data
data dat
datu datům
datum data
datum data
datu datech
datem daty
V nespisovných projevech se datum často užívá v rodě mužském a pádové koncovky se připojují k nezkrácenému základu: k tomuto datumu bylo zaregistrováno.; jedním z klíčových datumů je.; spletl se v datumu.; bude se měnit s datumem v počítači.; připravenost na rok 2000 - správné počítání datumů. Obdobnou tendenci projevuje i podstatné jméno album: speciální albumy na samolepky, chlubil se albumem fotografií z dovolené. U některých substantiv došlo k jistému rozlišení významu (např. cirkus); xalbumy hodnotíme jako nespisovné; datumy někteří obhajují. Chtějí totiž rozlišit kalendářní a počítačová data. Ale podstatné jméno data s významem ,jednotky informace zpracované na počítači' se užívá pouze v množném čísle (plurale tantum); pro kalendářní datum naproti tomu vystačíme s číslem jednotným.
Nejasnostem se tedy vyhneme obratnější formulací věty, popř. nahrazením výrazu data synonymem údaje. Problematickou větu Zkontrolujeme obě data a opravíme příslušná data můžeme napsat několika způsoby: Zkontrolujeme obě data a opravíme příslušné údaje. - Zkontrolujeme kalendářní data a opravíme příslušná počítačová data. - Zkontrolujeme obojí datum a opravíme příslušná data.
Zakončení -um se ve spisovných projevech odsouvá i v odvozených slovech; tvoříme přídavná jména datový, datovací (nikoli xdatumový, xdatumovací), sloveso datovat, antedatovat. Nesprávná je poměrně často užívaná podoba xantidatovat; první část složenin anti- znamená ,proti' (antialergikum), zatímco zde je ante- s časovým významem ,před'.
Podobne informace ziskate i tistenych pravidlech.
* Pravidla ceskeho pravopisu. Praha: Academia, 1993. Datum, -ta s. (stredni rod)
Jazyk, lingvistika a literatura
--
Národní knihovna ČR
26.05.2008 08:25