skloňování slova "datum"

Text dotazu

dobrý den,
ráda bych se zeptala, jak se správně skloňuje slovo "datum" (např. data -
datumu).
Předem děkuji za odpověď

Odpověď

Dobry den,

dotazy z oblasti ceskeho jazyka, gramatiky, je lepsi smerovat na pracovniky Jazykove poradny Ustavu pro jazyk cesky AV CR http://www.ujc.cas.cz/oddeleni/index.php?page=poradna .

Nize uvedeny text je prave odpovedi na Vas dotaz. http://www.ujc.cas.cz/poradna/porfaq.htm 

Datum a data:

Datum má původ v latinském slovesu dare ,dát'; jeho příčestí trpné ve středním rodu se užívalo v datacích (datum Romae, die. - dáno v Římě dne.) a odtud výraz zpodstatněl. Obdobně jako další původně latinská jména zakončená na -um (např. album, centrum, kvantum, maximum, minimum, plénum, specifikum, spektrum) řadíme ve spisovné češtině datum k substantivům středního rodu.

Tento typ jmen se skloňuje podle vzoru "město" po odsunutí koncového -um (s výjimkou 1. a 4. pádu singuláru). Měli bychom tedy skloňovat: sg. pl.

datum data

data dat

datu datům

datum data

datum data

datu datech

datem daty

V nespisovných projevech se datum často užívá v rodě mužském a pádové koncovky se připojují k nezkrácenému základu: k tomuto datumu bylo zaregistrováno.; jedním z klíčových datumů je.; spletl se v datumu.; bude se měnit s datumem v počítači.; připravenost na rok 2000 - správné počítání datumů. Obdobnou tendenci projevuje i podstatné jméno album: speciální albumy na samolepky, chlubil se albumem fotografií z dovolené. U některých substantiv došlo k jistému rozlišení významu (např. cirkus); xalbumy hodnotíme jako nespisovné; datumy někteří obhajují. Chtějí totiž rozlišit kalendářní a počítačová data. Ale podstatné jméno data s významem ,jednotky informace zpracované na počítači' se užívá pouze v množném čísle (plurale tantum); pro kalendářní datum naproti tomu vystačíme s číslem jednotným.

Nejasnostem se tedy vyhneme obratnější formulací věty, popř. nahrazením výrazu data synonymem údaje. Problematickou větu Zkontrolujeme obě data a opravíme příslušná data můžeme napsat několika způsoby: Zkontrolujeme obě data a opravíme příslušné údaje. - Zkontrolujeme kalendářní data a opravíme příslušná počítačová data. - Zkontrolujeme obojí datum a opravíme příslušná data.

Zakončení -um se ve spisovných projevech odsouvá i v odvozených slovech; tvoříme přídavná jména datový, datovací (nikoli xdatumový, xdatumovací), sloveso datovat, antedatovat. Nesprávná je poměrně často užívaná podoba xantidatovat; první část složenin anti- znamená ,proti' (antialergikum), zatímco zde je ante- s časovým významem ,před'.

 Podobne informace ziskate i tistenych pravidlech.

* Pravidla ceskeho pravopisu. Praha: Academia, 1993. Datum, -ta s. (stredni rod)

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

26.05.2008 08:25

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu