-
To se mi líbí
-
Doporučit
Dobrý den, už hodnou chvíli studuji skloňování
mužských příjmení. Se svými přáteli se neustále dohaduju, že když se třeba
jmenuje někdo Švrček, tak když ho zdravím, neřeknu - Dobrý den pane Švrček,
ale pane Švrčku...Tady ovšem vůbec nesouhlasí, že když je příjmení zakončeno
souhláskou tvrdou nebo obojetnou, skloňuje se podle vzoru PÁN. Prosím, jak
se orientovat v příjmení "Švrček" a "Tomečka". Děkuji.
Dobrý den,
V 5. pádě se ve spisovném projevu skutečně používají zvláštní zakončení, a oslovení 1. pádem je pokládáno za hovorovější variantu, v některých situacích i méně zdvořilou. Navíc střídání 1. a 5. pádu je možné jen při oslovení pane Novák/Nováku. Kdybyste chtěla k oslovení připojit titul, nebo oslovit příjmením i jménem, musíte použít 5. pádu: pane doktore/inženýre Nováku; Petře Nováku, apod.
Pokud jde o zakončení: vzor pán není striktním předpisem, jak skloňovat, nýbrž vybraným slovem, které má případy shrnovat. Stejně jako většina dalších vzorů i tento obsahuje různé varianty a dílčí případy. Početná skupina podstatných jmen, jejichž tvarotvorný základ končí na k, g, h, ch, má v pátém pádě koncovku -u, např. dědku; biologu, chirurgu; vrahu, soudruhu; hochu, duchu (s několika výjimkami jako Bože, člověče). Jde tedy o docela početnou skupinu, která se navíc neomezuje jen na vlastní jména.
Více o tomto i jiných jazykových jevech najdete na internetu v jazykové příručce, kterou vytvořil Ústav pro jazyk český a odkud jsme také čerpali:
http://prirucka.ujc.cas.cz/?slovo=cvr%C4%8Dek&Hledej=Hledej .
Jazyk, lingvistika a literatura
--
16.12.2009 10:31
Děkuji. Polanecká