Skalní misky

Text dotazu

Dobrý den,
zajímá mě, zda skalní misky mohou vznikat i tím, že na kameni zakoření strom?
Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

mechanické zvětrávání způsobené kořeny stromů může přispět ke vzniku skalní mísy, ale není to jediný ani hlavní faktor. Skalní mísy jsou prohlubně v horninách, které vznikají v důsledku různých geologických procesů, včetně zvětrávání a eroze.

 Jak mohou kořeny stromů přispět ke vzniku skalní mísy?

  • Rozšiřování puklin: Kořeny stromů pronikají do puklin a trhlin ve skalách a postupně je rozšiřují. To usnadňuje pronikání vody a dalších erozních činitelů, kteří mohou urychlit vznik a prohlubování mísy.
  • Drolení horniny: Kořeny stromů mohou svým růstem a tlakem způsobit drolení a rozpad horniny uvnitř mísy. To usnadňuje odplavování uvolněného materiálu a prohlubování mísy.

Další faktory, které se podílejí na vzniku skalních mís:

  • Chemické zvětrávání: Voda, která se hromadí v míse, může rozpouštět některé minerály v hornině a tím ji chemicky rozkládat.
  • Eroze: Voda, vítr a další erozní činitelé mohou odnášet uvolněný materiál z mísy a tím ji prohlubovat.
  • Geologická struktura: Tvar a orientace puklin a vrstev v hornině mohou ovlivnit vznik a tvar skalní mísy.

Kořeny stromů tedy mohou hrát určitou roli při vzniku skalních mís tím, že rozšiřují pukliny a drolí horninu. Nicméně, skalní mísy jsou obvykle výsledkem komplexní interakce více faktorů, včetně chemického zvětrávání, eroze a geologické struktury. Pokud je původní skalní mísa vyplněná půdou, potom se na jejím vývoji může výrazněji podílet kořenová destrukce a vliv huminových kyselin. Někteří odborníci přikládají vyšší účinnost působení kyselin, které vytváří kořenový systém ve skále, než vlastní síle kořenů.

Zdroje:

Dovolujeme si citovat:

„Zajímavým jevem jsou také prohlubně na vodorovných či méně ukloněných plochách., tzv. skalní mísy. Jsou to prohlubně oválného, kapkovitého nebo kruhového půdorysu na temenech skalních masivů a věží. Dosud aktivně se vyvíjející skalní mísy jsou po většinu roku částečně vyplněny vodou či v období mrazu ledem. Často mohou být vyplněné zeminou a pískem a zarostlé. Někdy směřuje ve směru ven z mísy ve směru spádnice odtokový žlábek. Průměr mís činí z pravidla několik decimetrů, vzácně i několik metrů. Hloubka bývá jednou třetinou až jednou desetinou průměru (neplatí to všeobecně). Skalní mísy nejsou typické zdaleka jen pro pískovce, nacházejí se například i na žulách a na vápencích. Na modelací skalních míst se podílí rozpouštění pískovce a vymrzání vody. Aby se voda v prohlubních, které později iniciují vznik pravidelných míst, udržela, musí být pískovec poměrně málo propustný, musí však být náchylný k rozpouštění. Mísy se někdy vyvíjejí na primárně sedimentárních prohlubních vrstevních ploch, jindy je vznik prohlubně spíše výsledkem původně náhodné distribuce dutých a vypouklých tvarů během zvětrávání temen skal. Z málo obvyklých prvků pískovcového mikroreliéfu zmíníme ještě drobné evorzní dutiny - skalní (obří) hrnce, místy vymleté proudící vodou ve skalním podloží i na volných balvanech.“

Zdroj: Adamovič, Jiří et al. Geologie Českosaského Švýcarska. Vydání první. Ústí nad Labem: Správa Národního parku České Švýcarsko, 2020. 575 stran. ISBN 978-80-88140-31-3.

Obor

Geografie. Geologie. Vědy o zemi

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

30.01.2025 13:48

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu