Shoda přívlastku s podmětem několikanásobným

Text dotazu

Dobrý den,


měl bych na vás dotaz ohledně shody přívlastku s podmětem několikanásobným. Na stránkách Ústavu pro jazyk český se věnují shodě několikanásobného podmětu s přísudkem, obecná pravidla pro shodu podmětu s přívlastkem jsem tam však nebyl schopen nalézt.

Jak např. postupovat v následujícím případě: "všechny/a práva a povinnosti sjednaná/é ve smlouvě"?

Děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Odpověď

Dobrý den,

ano, máte pravdu, takové pravidlo se skutečně v češtině vyskytuje. Přesně formulováno jej naleznete například v Akademické příručce českého jazyka (Academia, 2014), kde se mu věnuje kapitola č. 133. Vašemu příkladu se přímo věnuje oddíl 133.2., který si tu dovolím ocitovat:

"Není-li podstatné jméno rodu muž. živ. složkou podmětu, ale jsou jím jména rodu muž. neživ. nebo ženského, mají přednost před rodem středním - shoda se řídí jimi, v přísudku píšeme tvrdé -y: např. Opraveny byly pobořená hradiště i tvrze. [...] Shodu můžeme řídit i podle bližšího jména: např. Opravena byla pobořená hradiště i tvrze." (APČJ, s. 426)

Podobné vysvětlení lze nalézt i v internetové jazykové příručce (z níž knižní Akademická příručka českého jazyka vychází), kterou naleznete na adrese
www.prirucka.ujc.cas.cz.
 .

 

 

 

 

Dobrý den,

také se mi nepodařilo na první pokus najít odpovídající pravidlo pro odpověď na Vaši otázku, ale systémem pokus - omyl jsem našla následující pasáž z Wikipedie.

Protože je v přiloženém textu uvedeno sousloví "vzájemná práva a povinnosti", předpokládám, že dobře bude "všechna práva a povinnosti", a proto bude i "sjednaná ve smlouvě".

To je moje rychlá odpověď a u  kolegyně bohemistky jsem ověřila, že je to tak správně. Nicméně kolegyně ještě bude hledat gramatické pravidlo, jakým se podobné případy řídí. Neúplnou odpověď tedy doplníme dodatečně.

 

https://cs.wikipedia.org/wiki/Právo

Ve svém souhrnu všechny platné právní normy tvoří právní řád daného státu. ... adresátů, pokud jsou si rovni a vzájemná práva a povinnosti si stanoví dohodou, jde o soukromé právo, naopak pokud je jeden z nich v nadřízeném postavení a práva a povinnosti může stanovit ostatním i proti jejich vůli, jde o právo veřejné.

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Knihovna Filozofické fakulty UK

Datum zadání dotazu

12.03.2018 13:04

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu