-
To se mi líbí
-
Doporučit
Dobrý den, pro potřeby magisterské diplomové práce sháním seznam autorů (českých i zahraničních) u jejichž jmen by byla uvedena i data jejich narození a úmrtí. Kde bych takový seznam mohla najít, nejlépe s možností převedení do excelu? Zkoušela jsem namátkou prohledat nejrůznější weby knihoven, ale nenašla jsem způsob, jak se dostat k jednotnému seznamu jmen a dat.
Předem moc děkuji za odpověď.
Dobrý den,
nejobsáhlejší databází obsahující biografická data autorů je Databáze národních autorit Národní knihovny ČR (https://aleph.nkp.cz/cze/aut), konkrétně její dílčí báze pro jmenné autority (https://aleph.nkp.cz/cze/auj). V databázi můžete vyhledávat konkrétní osobnosti nebo si záznamy prohlížet pomocí rejstříků a vyhledané výsledky je možné uložit v souboru nebo odeslat na e-mailovou adresu. Export databáze do programu excel však možný není.
Databáze národních autorit je také jedním ze zdrojů, které Národní knihovna ČR nabízí v rámci otevřených dat. To znamená, že si kdokoliv může zdarma stáhnout celou databázi nebo její dílčí části (viz https://www.nkp.cz/o-knihovne/odborne-cinnosti/otevrena-data). Data jsou však dostupná ve formátu XML, je proto vhodné mít k dispozici aplikaci, která tento formát umí přečíst a dokáže ho přeformulovat do srozumitelné podoby, aby bylo možné s daty nějak rozumně pracovat. V případě personálních autorit (https://aleph.nkp.cz/data/aut_ja.xml.gz) neobsahují záznamy tolik údajů, takže nám připadá, že i ve formátu XML je možné je při určité snaze číst, v souboru lze také hledat použitím Ctrl+F.
Pokud se ve své práci zaměřujete na literární osobnosti, můžeme Vám doporučit i Databázi českých literárních osobností, kterou buduje Ústav pro českou literaturu AV ČR (http://clo.ucl.cas.cz/). V databázi lze vyhledávat a výsledky ukládat do schránky. Z této schránky si pak vybrané záznamy můžete odeslat na e-mailovou adresu. Export databáze však opět není možný.
Jazyk, lingvistika a literatura
--
13.02.2023 08:00
- ke kterým existuje autoritní záznam v Národní knihovně (vlastnost P691)
- s povoláním (P106) v proměnné "job" - spisovatel (Q36180), básník (Q49757) nebo dramatik (Q214917)
- s datem narození v letech 1800 - 1899 (viz FILTER)
- s maximálním počtem 5000 výstupů (LIMIT)
- se sloupci tabulky: kód Wikidat (writer), jméno (writerLabel), datum narození (datebirth, P569), místo narození (placebirthLabel, P19), datum úmrtí (datedeath, P570), místo úmrtí (placedeathLabel, P20), pohlaví (genderLabel, P21), mateřský jazyk (langLabel, P103), autoritní záznam NK ČR (nkcr, P691) a popis (writerDescription).
- (Jako alternativu jsem nechal dva neaktivní řádky - #wdt:P19/wdt:P131* wd:Q838329 , který vybírá autory narozené v okrese Chrudim, a #wdt:P106/wdt:P279* wd:Q36180, kde je výběr povolání podle hierarchie - do nadtřídy "spisovatel" patří také např. scénárista, autor kuchařských knih apod. Aktivovat je můžete smazáním # na začátku řádku, v druhém případě je pak nutné deaktivovat poslední řádek, protože se vzájemně vylučují. Dotaz by se tím ale výrazně zpomalil - viz níže.)
Výstup se dá uložit např. jako csv pomocí tlačítka Stáhnout.
Zkuste, jestli by se Vám to takto hodilo a případně dotaz upravujte. Kódy vlastností (P...) a hodnot (Q...) najdete na některé z položek Wikidat (např. Karel Čapek - https://www.wikidata.org/wiki/Q155855 ), pokud najedete myší na příslušný odkaz nebo si ho přímo otevřete. Nebojte se že něco zkazíte - verze v zaslaném odkazu https://w.wiki/6LkH je fixovaná. Pokud budete naopak chtít uložit Vaši novou verzi, stiskněte tlačítko s řetězem na levé straně a dostanete nový odkaz.
Problémem této aplikace - kromě vzhledu (ze kterého mohou méně technickým uživatelům vstávat vlasy na hlavě) je omezení rozsahu - buď se zodpoví do 1 minuty, nebo se neukáže nic. Pokud se Vám to stane, nezbude než upravit výběr nebo snížit LIMIT. Také počítejte s tím, že se někteří autoři zobrazí víckrát - např. pokud mají v databázi nejednoznačná data (např. https://www.wikidata.org/wiki/Q13020 ) nebo víc autoritních záznamů v Národní knihovně ( https://www.wikidata.org/wiki/Q74864 ). Ty budete muset filtrovat v Excelu na základě kódu Wikidat v prvním sloupci.
Zkuste, jestli Vám to pomůže.
Hodně zdaru.