-
To se mi líbí
-
Doporučit
Dobrý den, chtěl bych se zeptat jak je to s rodem podstatných jmen zarděnky a hrábě. Děkuji
Dobrý den,
pomnožná jména jsou obtížně zařaditelná do kategorie rodu. Povědomí o rodu u většiny těchto jmen následkem historického vývoje zcela zaniklo a bez srovnání se vzory nejsme s to určit, jakého rodu je dané slovo. Většina pomnožných jmen se skloňuje podle typů ženského a středního rodu.
K maskulinům patří nepočetná skupina jmen, mezi nimiž najdeme především názvy obcí (např. Nové Hrady, Hradčany, Doksy; ze slov obecného významu se dle mužských vzorů skloňují např. slova: tepláky, prachy, šachy). Skloňování některých jmen kolísá mezi mužskými a ženskými typy (např. Vánoce, Velikonoce). Nejpočetnější skupina pomnožných jmen patří k femininům a skloňuje se podle ženských vzorů „žena“ a „růže“. Pomnožná jména ve středním rodu jsou méně četná (náležejí sem názvy obcí – např. Blata, Napajedla; z obecných jmen např. slova: prsa, nebesa, ústa, játra, vrata apod.).
Pomnožná jména „zarděnky“ a „hrábě“ jsou ženského rodu a skloňují se podle jeho vzorů: slovo „zarděnky“ podle typu „žena“, slovo „hrábě“ podle typu „růže“:
Nominativ: zarděnky, hrabě
Genitiv: zarděnek, hrábí
Dativ: zarděnkám, hrábím
Akuzativ: zarděnky, hrábě
Vokativ: zarděnky, hrábě
Lokál: o zarděnkách, o hrábích
Instrumentál: zarděnkami, hráběmi
Jazykové dotazy zodpovídá i Jazyková poradna Ústavu pro jazyk český AV ČR (http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/; telefonní poradenství je bezplatné).
Grepl, M. a kol.: Příruční mluvnice češtiny. Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 1995.
Internetová jazyková příručka Ústavu pro jazyk český AV ČR – http://prirucka.ujc.cas.cz
Jazyk, lingvistika a literatura
--
Národní knihovna ČR
22.09.2016 19:25
Dobrý den, všichni sedíme nad úkolem syna v 5 třídě :) Nevíme si rady, jak se skloňují správně tato slova Hradčany a kamna, řekla bych za sebe, že Hradčany vznikly ze slova hrad, tedy mužský rod a kamna ze slova kámen, tedy také mužský rod...
Děkuji za informaci