-
To se mi líbí
-
Doporučit
Dobrý den, v knižce od M.Salajky: "Kalendář, osobní jména a křesťanské svátky" se lze dočíst o původu jmen jednotlivých měsíců a dnů týdne. Ale mě navíc zajímá původ názvů ročních období, tedy jaro, léto, podzim a zima.
Děkuji za informaci.
Dobrý den, etymologie českých názvů ročních období je dle etymologických slovníků
následující:
* JARO - jedná se o všeslovanský výraz, souvisí s avestským slovem - yar, řeckým - hora, gótským - jer a středohornoněmeckým - jar (nyní Jahr) - rok, roční čas. Praslovanský výraz pro jaro = vesna byl odvozen z latinského - ver - jaro (dosud se na Moravě používá výraz vesno), do češtiny zaváděno z ruštiny v době národního obrození.
* LÉTO - taktéž všeslovanské, většinou má i druhotný význam = rok. Původ je nejistý, pravděpodobně souvisí s latinským slovem leatus = radostný.
* PODZIM - jedná se pouze o české slovo, jinde se užívá jeseň. Skládá se z předložky pod- + zima, podobně jako existovalo slovo podletí = doba před létem, vznikl výraz podzim = doba před zimou.
* ZIMA - opět se jedná o všeslovanské slovo. V indoevropském prajazyku byl výraz tvořen od ghei; ghi +-em nebo ghei + m. Souvisí i s latinským slovem hiems.
Zdroje:
* MACHEK, Václav. Etymologický slovník jazyka českého. 3. vyd. Praha : NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 1997. ISBN 80-7106-242-1.
* HOLUB, Josef. Stručný etymologický slovník jazyka českého se zvláštním zřetelem k slovům kulturním a cizím. 2., rozš. vyd. Praha : SPN, 1978.
Jazyk, lingvistika a literatura
--
Národní knihovna ČR
12.02.2009 13:57
Děkuji!