řepka a hořčice

Text dotazu

Jak rozpoznat řepku od hořtice když kvete???

Odpověď

Dobry den,

horcice a repka jsou si velmi podobne, rozdil je napr. v delce kveteni.

Posilam Vam popis obou rostlin. Snad tam najdete nejake znaky, ktere Vam pomohou rostliny od sebe rozpoznat.

Zdroj: z Wikipedie, otevřené encyklopedie na webu Řepka olejka (Brassica napus napus) je ozimá kulturní plodina pěstovaná pro svá olejnatá semena využívaná zejména pro výrobu olejů. Řepka se pěstuje ve dvou formách - jako ozimá a jarní, přičemž v našich podmínkách se téměř 100% pěstuje ozimá forma.

Řepka olejka je jednoletá až dvouletá 60 - 120 cm vysoká bylina rostoucí ze silného kůlovitého kořenu.

Dolní listy jsou lyrovitě peřenosečné a řapíkaté, horní listy jsou jednoduché a přisedlé, všechny listy jsou šedozeleně (sivozelene) zbarvené, silne ojinene.

Květenství vytváří řídký hrozen obsahující až 30 květů.

Jednotlivé květy jsou žluté, veliké asi 1 cm, mají obvykle čtyři korunní plátky. Květy v řídkých hroznech, kališní lístky úzce eliptické až kopinaté, koruna je světle žlutá.

Kvete v průběhu května, doba květu je asi 25 dní.

Plodem je dvouřadá šešule od vretene kvetenstvi odstale nejmene 45°, obsahující asi 20 drobných černých semen majících palčivou chuť. 1000 semen váží okolo 5 g.

Obecně se řepka olejka pěstuje na polích, odkud zplaňuje na jejich okraje a podél komunikací. K půdním podmínkám je indiferentní, nedaří se jí pouze na lehkých písčitých půdách.

Původní areál rozšíření řepky byl v oblasti Středomoří, nyní se však pěstuje po celém světě.

Řepka olejka se pěstuje především jako olejnina pro svá semena obsahující 44 - 47% oleje vysoké kalorické hodnoty, který se z nich získává lisováním.

Olej se používá k potravinářským i technickým účelům. Zbylé výlisky se využívají jako krmivo pro hospodářská zvířata.

Pro dobré výnosy řepky olejky je nutné zabezpečit dostatečné opylení pomocí včelstev, která včelaři často přivážejí k řepkovým polím, protože řepka je také také velmi významná medonosná rostlina.

Řepkový olej je polovysychavý a obsahuje především glyceroly kyseliny erukové, linolové, linolenové a menší množství esterů kyseliny myristové, palmitové, stearové, arachové, behenové a lignocerové.

Olej je jedlý, používá se v potravinářství, ale značné množství se využívá technicky pro výrobu mýdel a v poslední době se zpracovává dosti velké množství na bionaftu.

 

Hořčice rolní , květy žluté, 12 az 15 mm v průměru, kališní lístky vodorovné ostávají květenství je chocholičnatý hrozen, listy nedělené, vejčité, spodní skoro lyrovité, nepravidelné chobotnaté a zubaté plevel na polích a příležitostně i v zahradách, také na rumištích, s oblibou na vápnitých a výživných hlinitých půdách přibuzná hořčice bílá kvete v květnu až srpnu 30 - 60 cm

Zdroj: AICHELE, D., GOLTEOVA-BECHTLEOVA, M. Co tu kvete? Kvetouci rostliny středni Evropy ve volné přírodě. Praha: Ikar, 1996.

Obor

Zemědělství

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

14.11.2007 16:08

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu