Rajonizace
Text dotazu
Co je to rajonizace zemědělské půdy?
Odpověď
Rajonizace zemědělské půdy je kategorizace výrobních oblastí z hlediska vhodnosti pro specifikaci zemědělského využití na základě přírodních podmínek.
Další informace můžete nalézt v odkazech:
Z e m ě d ě l s k é s o u s t a v y
1.4. Rajonizace zemědělské výroby...........................................................str. 29
Při stanovení struktury plodin a struktury zemědělské soustavy v daném krajinném prostoru je třeba přihlížet nejen k povaze a jakosti půd ( = půdní typy, půdní druhy, geologicko-petrografický substrát, přirozená úrodnost půdy aj.), ale i k podnebí (klimatu) a ke všem ostatním přírodním podmínkám - ke svažitosti půd, nadmořské výšce apod.
Tato kritéria jsou zahrnuta v tzv. rajonizaci zemědělské výroby, tj. třídění územírepubliky do výrobních typu, výrobních oblastí, podoblastí (Rajonizace zemědělské výroby -1960):
Nejdříve šlo v rajonizaci o rozdělení území do 4 výrobních typu (kukuřičný, řepařský, bramborářský a horský) s podtypy dělenými podle půdních druhu. V této klasifikaci byly určeny i zóny vhodnosti pěstování zemědělských plodin a chovu hospodářských zvířat;
V současné době byla tato klasifikace (od 1.1. 1989) zcela přetvořena do pětizemědělských výrobních oblastí (kukuřičná, řepařská, obilnářská, bramborářská a pícninářská). Každá se 4 až 6 podoblastmi a tzv. produkčními třídami zemědělské půdy a z nich odvozených produkčních skupin podniku. Na základě bonitace půd z r. 1971 bylo celkem vyčleněno 42 bonitních tříd. Tato nová klasifikace slouží i vyměřování zemědělské daně, event. i k diferenčním příplatkům (dotacím).
ZEMĚDĚLSKÉ SOUSTAVY V MINULOSTI, DNES A V BUDOUCNU … str.2
Geografie zemědělství
historie rajonizace zemědělské výroby
Rajonizace zemědělské výroby v ČR
Obor
Zemědělství
Okres
--
Knihovna
Datum zadání dotazu
05.04.2013 07:34