-
To se mi líbí
-
Doporučit
Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem z oboru Matematiky. Pokouším se vytvořit obecný matematický postup (návod) pro tvorbu takzvaných Pythagorejských čtveřic. Rozumějte - hledám návod, jak vyhledat čtyři různá přirozená čísla, která splňují rovnici a² + b² + c² = d². Domnívám se, že bude tato technika fungovat jako u Pythagorovy věty, kde pracujeme pomocí různých rozkladů. Zde jsem se ovšem velmi rychle zasekl - vycházím ze základních vztahů: a<b<c<d, a² + b² = d² - c²...zde jde hezky vidět rozklad na rozdíl čtverců podle vzorce...a² + b² = (c - d)×(c + d). Zároveň jsem narazil na jakousi Brahmaguptovu Fibonacciho identitu, která by zde měla hrát roli. Žádám Vás tedy alespoň o základní pomoc s tvorbou tohoto postupu, předem děkuji.
Dobrý den,
pokusili jsme se vyhledat dokumenty, které poskytují návod, jak vyhledat čtyři různá přirozená čísla, která splňují rovnici a² + b² + c² = d² (např. čísla 1,4,8,9), tzv. Pythagorejské čtveřice.
Problému, který se snažíte vyřešit, se věnuje kapitola Wikipedie Pythagorean quadruple, ve které najdete i návod, jak tato čísla vyhledat (v angličtině) a odkazy na literaturu, která se této problematice věnuje.
Bohužel česká verze této stránky wikipedie nebyla dosud zpracována.
Řešení rovněž najdete vysvětleno např. zde:
Postupy v této otázce se diskutují rovněž na webu Math Stack Exchange, kde jistě najdete další nadšence a odborníky, se kterými můžete své nápady probrat (téma je probíráno na více místech tohoto webu, mj. zde).
Postup a diskusi najdete i na dalším fóru pro matematické nadšence https://www.geeksforgeeks.org/pythagorean-quadruple/
Pokud byste chtěl pomoci s překladem z angličtiny, můžete zkusit využít služeb překladače DeepL.
Pokud jde o zdroje v českém jazyce, které by byly přístupné online, na str. 4 v publikaci Bastl, B., Ježek, F., & Lávička, M. (2014). Pythagorův odkaz v geometrickém modelování. Pokroky matematiky, fyziky a astronomie, 59(1), 6-16. https://dml.cz/bitstream/handle/10338.dmlcz/143734/PokrokyMFA_59-2014-1_2.pdf se vysvětluje, že "od pythagorejských trojic se dá přejít k pythagorejským čtveřicím (vzpomeňme např. na výpočet délky tělesové úhlopříčky d kvádru o délce hran a, b, c, pro niž platí d2 = a2 + b2 + c2), které lze generovat pomocí vztahů a = m2 + n2 − p2 − q2, b = 2mq + 2np, c = 2nq − 2mp, d = m2 + n2 + p2 + q2. A lze samozřejmě hovořit obecně i o pythagorejských n-ticích".
Z tištěných zdrojů by pro Vás mohly být relevantní tyto dva články z časopisu Matematika, fyzika, informatika:
Matematika
Praha
Národní technická knihovna
14.01.2025 16:12