Pythagorejské čtveřice

Text dotazu

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem z oboru Matematiky. Pokouším se vytvořit obecný matematický postup (návod) pro tvorbu takzvaných Pythagorejských čtveřic. Rozumějte - hledám návod, jak vyhledat čtyři různá přirozená čísla, která splňují rovnici a² + b² + c² = d². Domnívám se, že bude tato technika fungovat jako u Pythagorovy věty, kde pracujeme pomocí různých rozkladů. Zde jsem se ovšem velmi rychle zasekl - vycházím ze základních vztahů: a<b<c<d, a² + b² = d² - c²...zde jde hezky vidět rozklad na rozdíl čtverců podle vzorce...a² + b² = (c - d)×(c + d). Zároveň jsem narazil na jakousi Brahmaguptovu Fibonacciho identitu, která by zde měla hrát roli. Žádám Vás tedy alespoň o základní pomoc s tvorbou tohoto postupu, předem děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

pokusili jsme se vyhledat dokumenty, které poskytují návod, jak vyhledat čtyři různá přirozená čísla, která splňují rovnici a² + b² + c² = d²  (např. čísla 1,4,8,9), tzv. Pythagorejské čtveřice.

Problému, který se snažíte vyřešit, se věnuje kapitola Wikipedie  Pythagorean quadruple, ve které najdete i návod, jak tato čísla vyhledat (v angličtině) a odkazy na literaturu, která se této problematice věnuje.

Bohužel česká verze této stránky wikipedie nebyla dosud zpracována.

 Řešení rovněž najdete vysvětleno např. zde:

Postupy v této otázce se diskutují rovněž na webu Math Stack Exchange, kde jistě najdete další nadšence a odborníky, se kterými můžete své nápady probrat (téma je probíráno na více místech tohoto webu, mj. zde).

Postup a diskusi najdete i na dalším fóru pro matematické nadšence https://www.geeksforgeeks.org/pythagorean-quadruple/

Pokud byste chtěl pomoci s překladem z angličtiny, můžete zkusit využít služeb překladače DeepL.

Pokud jde o zdroje v českém jazyce, které by byly přístupné online, na str. 4 v publikaci Bastl, B., Ježek, F., & Lávička, M. (2014). Pythagorův odkaz v geometrickém modelování. Pokroky matematiky, fyziky a astronomie, 59(1), 6-16. https://dml.cz/bitstream/handle/10338.dmlcz/143734/PokrokyMFA_59-2014-1_2.pdf  se vysvětluje, že "od pythagorejských trojic se dá přejít k pythagorejským čtveřicím (vzpomeňme např. na výpočet délky tělesové úhlopříčky d kvádru o délce hran a, b, c, pro niž platí d2 = a2 + b2 + c2), které lze generovat pomocí vztahů a = m2 + n2 − p2 − q2, b = 2mq + 2np, c = 2nq − 2mp, d = m2 + n2 + p2 + q2. A lze samozřejmě hovořit obecně i o pythagorejských n-ticích".

Z tištěných zdrojů by pro Vás mohly být relevantní tyto dva články z časopisu Matematika, fyzika, informatika:

Obor

Matematika

Okres

Praha

Knihovna

Národní technická knihovna

Datum zadání dotazu

14.01.2025 16:12

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu