původ slova canc

Text dotazu

Dobrý den,
marně s kamarádkou pátráme po etymologickém významu slova "canc" (význ. blábol, výmysl, řeči o ničem). Mohli byste mi poradit, z jakého slova tento výraz pochází?
Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

slovo canc = žvást, tlach (vulgárně); canca, cancal = kdo cancá; cancati = camrat, žvanit, žvástat, tlachat; cancavý = žvanivý; caniti = camrat, cancat, žvanit (zhruble)

Zdroj: TRÁVNÍČEK, František. Slovník jazyka českého. Praha: Slovanské nakladatelství, 1952.

V odborném periodiku Naše řeč je slovo, které vás zajímá, vysvětleno takto:

Z našich časopisů

kvh.

...

V Časopise pro moderní filologii (XVIII, 3—4) dokončuje J. Janko VI. řadu svých Poznámek a příspěvků k čes. slovníku etymologickému... Slova ze základu cac- nebo čač- (čač, čac a čačka = hračka, cetka; čačák, cacák, Cacek = kdo si hraje jako malé děti; cackáti, čackati, čačkati = mazliti; cácat [sa] = houpati, kolébati [se], cácorka nebo cancorka [třasořitka nebo také děvče v bocích se houpající], krkonošské cackovat = utíkati [o dobytku]; cacorka, cacovina = cár, pápěrka, cacarda, cacarka = polévka se zelím v Podblanicku, cacarka = cumploch) jsou obecně slovanská a pocházejí ve významech mazliti a houpati z mluvy dětské. Základ cac = něco roztřepeného je podle Janka onomatopoický a nikoliv indoevropský, nýbrž evropsko-severoasijský. Onomatopoického původu je také základ cas a znamená házeti, trhati; z něho jsou slova cásati se = hašteřiti se, mor. cásat = tahati za vlasy. rozcásat šaty = roztrhati, cásati se = tančiti, casnovat sa (val. casmati se) = tahati se s čím, casnovať sa na koho = kasati se na koho, chlubiti se mu, casonit se = sápati se, zlobiti se na koho, cásavý = trhavý, casný, caska = všetečný (Podještědí) nebo nedočkavý, chtivý (Jičín), casák = všední kabát, mor. caska = sukně (na Litomyšlsku = vesta), casky = všední šaty ženské a j.

Základ canc- souvisí s cac- a má význam 1. žvýkati, tlachati (canc, cancání, caniti, candati, canda, candavý; candátovati [na Královéhradecku a Chodsku] = naprázdno se toulat, odtud candát = povaleč), 2. mazliti (něm. zinzeln, české, významem příbuzné, ač vzdálenější canca [peníz na krku zavěšený], canký = pěkný, dětské čanča = pěkná věc, čananý = pěkný a hluž. canka = krajka) a 3. třepiti se (cancary = úponky na př. okurek, cancár, cancour = hadr)...

Zdroj: Naše řeč, ročník 16 (1932), číslo 8

http://nase-rec.ujc.cas.cz/archiv.php?art=2637

V současném německém slovníku najdeme slovo das Zanken  = hašteření, škorpení; sich zanken =hašteřit se, škorpit se, hádat se

Jak vidíte, každé slovo má nějaké vysvětlení svého vzniku.

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Datum zadání dotazu

16.10.2014 08:30

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu