Původ názvu chleba "Boží dar"

Text dotazu

Dobrý den,
dostal jsem od vnuka dotaz proč se chlebu říká "Boží dar" a nevím co mu seriózně odpovědět. Předpokládám, že tento název se vztahuje k židovskému svátku Pesach, kdy Ježíš nakrmil zástup pěti tisíc lidí pěti chleby a třemi rybami. Je tento můj předpoklad správný?
Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

Již odpradávna byl chléb považován za dar od bohů - byl důležitý již ve slovanských obřadech.

Podle všeho je důvodů, proč je chléb nazýván Božím darem více, asi nejzásadnější je starozákonní příběh o seslání chleba Hospodinem:

V druhé knize Mojžíšově, když Izraelci na poušti Sínu vyčítají Mojžíšovi, že nemají co k jídlu, jim Hospodin sešle křepelky a chléb (manu). "Hospodin řekl Mojžíšovi: "Já vám sešlu chléb jako déšť z nebe. Ať lid vychází a sbírá, co denně spotřebují."

Dále např. v evangeliu svatého Matouše: "Když jedli, vzal Ježíš chléb, vzdal díky, rozlámal a dal svým učedníkům se slovy: "Vezměte, jezte! Toto je mé tělo."

Stejně tak v evangeliu sv. Matouše příběh o nasycení hladových: "Kde bychom vzali na poušti tolik chlebů, abychom mohli nasytit zástup tak veliký?" A Ježíš se jich otáže: "Kolik chlebů máte?" Oni řekli: "Sedm a několik rybiček." I rozkázal zástupu, aby se rozsadil na zem. Vzal sedm chlebů a ryby, vzdal díky, rozlámal a dával svým učedníkům, a učedníci lidu. I jedli všichni a nasytili se. A ze zbytku drobtů nasbírali plných sedm košů.  Těch, kdo jedli, bylo čtyři tisíce mužů, mimo ženy a děti."

V evangeliu svatého Jana: "Naši otcové jedli manu na poušti, jak je psáno: Chléb z nebe dal jim k jedení." Ježíš jim tehdy řekl: "Vpravdě, vpravdě vám pravím: Ne Mojžíš vám dal chléb z nebe, nýbrž můj Otec vám dává pravý chléb z nebe; neboť chléb Boží to sestupuje z nebe a dává život světu." Proto mu pravili: "Pane, stále nám dávej ten chléb!" Ježíš k nim promluvil: "Já jsem chléb života; kdo přichází ke mně, nebude lačněti, a kdo věří ve mne, nebude nikdy žízniti."

Chléb je posvátný - tělo Ježíšovo.. Taktéž sám Ježíš - dar Boží od Hospodina..

Přenesené významy, ne zcela jasně řečené, lze zjistit z různých výkladů bible.

Též role chleba v dalších biblických příbězích je nesporná. Ve Starém zákoně je role chleba často vyzdvihována. Ve smyslu - byl-li chléb, nebyl hlad. Chléb jako symbol "blahobytu". Jezení chleba, jako obřad, pocta. Chléb jako obřadní dar, lámání chleba jako obřad - dělení se o pokrm.

V minulosti byl proto posvátný nejen samotný chléb, ale obřadem byl i celý proces pečení chleba. Lidé si chleba, který pro ně byl každodenním pokrmem, velice považovali. Dlouho byl jednou z nejdůležitějších potravin.

Moc pěkný pořad o chlebu:

https://www.ceskatelevize.cz/porady/11983389145-bozi-dar-pribehy-ceskych-potravin/217562220100001/

 

Použité zdroje

PODLAHA, Antonín. Bible česká, Díl prvý, Svazek II: Knihy Starého zákona. Praha: nákladem Dědictví sv. Jana Nepomuckého, 1921. Dostupné také z: http://kramerius5.nkp.cz/[…]/uuid:ba8abbd0-7eed-11e3-b80c-005056827e51

Nový zákon. Olomouc: Dominikánská edice Krystal, 1948. Dostupné také z: http://kramerius5.nkp.cz/[…]/uuid:6813f4b0-fcfa-11e5-a82e-5ef3fc9bb22f

Obor

Filozofie a náboženství

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

25.04.2019 10:49

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu