na to by Vám nejlépe odpověděli erudovaní ornitologové. Doporučujeme se obrátit přímo na Českou společnost ornitologickou. Na stránkách www.birdlife.cz najdete mnoho užitečných informací, včetně kontaktu na jejich poradenskou službu (napsali jsme jim e-mail s Vaším dotazem, ale zatím neodpověděli).
S návratem tažných druhů nastává na jaře nejhlučnější část roku, ptáci se namlouvají, obhajují teritoria a hnízdí. Pro začátečníka, který se chce naučit rozeznávat druhy podle vzhledu a hlasu, je nejlepší vyrazit do přírody ještě v předjaří před návratem migrantů, dokud je u nás menší množství druhů a terén je lépe přehledný díky neolistěným stromům a sporé vegetaci. Na mnohých vodních plochách se ptáci během návratu ze zimovišť shromažďují na jarních tahových zastávkách, odkud pokračují dále na hnízdiště. V době vyvádění mláďat je ptáků všude plno a k pěkným pozorováním máme příležitost doslova denně.
Přírodovědci na webu www.prirodovedci.cz odpovídají na otázku, proč je ráno ptačí zpěv nejintenzívnější takto:
Jedním z nich je prostý fakt, že ráno bývá chladněji a zároveň i vlhčí vzduch. Zpěv se proto nese lépe a na delší vzdálenost.
Zdaleka nejpravděpodobnějším vysvětlením, které bylo i experimentálně ověřováno, je skutečnost, že za ranního chladu ještě není aktivní hmyz – tedy kořist většiny druhů zpěvných ptáků. Navíc nejsou ani ideální světelné podmínky pro jeho lov, protože je špatně vidět.
Ptáci proto tento čas využívají právě ke zpěvu. Mají k tomu i další důvody. Jak vyplývá z mnoha studií, predátoři loví ptáky zejména v noci. Opeřenci tak ranním zpěvem signalizují: nic mě nesežralo a moje teritorium je tudíž stále obsazeno.
U samic je po ránu nejvyšší pravděpodobnost oplodnění. Ranní chór by proto mohl souviset rovněž s jejich hlídáním. Zpěvem dávají samci případným vetřelcům najevo, že jsou nablízku a je radno držet se v patřičné vzdálenosti.