První předabovaný film na světa a u nás

Text dotazu

Dobrý den, chtěl bych se prosím vás zeptat jaký byl
první předabovaný film na světa a u nás.

Odpověď

Dobrý den,

prvním dabovaným filmem v Československu byl americký snímek Na stopě (Trailing the killer, 1932) režiséra Hermana C. Raymakera. Český dabing k tomuto filmu vznikl v roce 1933 a byl vypracován Ing. Miroslavem Gebertem, který přeložil, nahrál a sestříhal dialogy, a zároveň i interpretoval několik postav.

Na informaci o prvním dabovaném filmu na světě jsme bohužel nikde nenarazili. Nemnohé české a slovenské publikace na téma dabingu se jakožto o jedním z prvních dabovaných filmů zmiňují o americkém snímku Son of India (1931) od režiséra Jacquesa Feydera.

Nejstarší tradici ozvučování cizojazyčných filmů s účelem zpřístupnit je lokálnímu divákovi má pravděpodobně Japonsko. Filmy byly tam překládány do japonštiny ještě v době němého kina. Dialogy a vyprávění byly čteny živě tzv. benshim, který se snažil přizpůsobit projev různým postavám. Tento druh překladu byl v Japonsku velice populární, navozoval totiž klasické formy japonského divadla no a kabuki, v nichž také vystupuje vypravěč.

Dabing jako takový vzniknul spolu s nástupem zvukového filmu (konec 20. let). Jakožto způsob překladu se na světě rozšířil již začátkem třicátých let. Velmi dlouhou tradici dabingu má Itálie, a to hlavně kvůli zákonům fašistické diktatury, které až do pádu režimu v r. 1943 zakazovaly šíření filmů v jiném než italském znění.

Zdroje:

Makarian, G.: Dabing : Teória, realizácia, zvukové majstrovstvo. Bratislava: Ústav hudobnej vedy Slovenskej akademie vied, 2005.

Boháčová, J.: Tvůrci a technologické postupy filmového dabingu. Praha: Státní pedagogické nákladatelství, 1976.

http://msteer.co.uk/analyt/jfilmdubbing1.html

http://www.dubbingpedia.pl/wiki/Dubbing

http://it.wikipedia.org/wiki/Doppiaggio

Obor

Divadlo, film, tanec

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

27.01.2011 15:24

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu