Prosím o vysvětlení pranostiky Na Svatého Jána.

Text dotazu

Na svatého Jana noc nebývá žádná. Prosím o vysvětlení. Děkuji.

Více zde: http://m.vapekus.webnode.cz/news/pranostiky-na-cerven/

Odpověď

Vážená paní, 

základní vysvětlení tohoto přísloví lze spatřovat v dnu letního slunovratu, kdy je den nejdelší. Letní slunovrat nastává okolo 21. června, tj. blízko ke svátku svatého Jana, který má v občanském kalendáři jmeniny 24. června, což je v církevním kalendáři den narození Jana Křtitele. Jméno Jan je tradiční české jméno a vyskytuje se i mezi mnoha svatými, sv. Jan Křtitel, sv. Jan Nepomucký, sv. Jan Evangelista (více viz příloha – Velký pranostikon, s. 164-165).

Svatý Jan bývá dále spojován s dešti, tzv. svatojánské vody: Svatý Jan, deštěm je znám. | Svatý Jan Křtitel, dešťů je ctitel. | Kolem svatého Jana, je častá povodňová rána. | Když na Jana Křtite hřmí, všechny ořechy spadají, a když je pěkná svatojánská noc, bude jich dost a dost.

Svatý Jan figuruje i v tematice tzv. svatojánských léčivých bylin, kdy podle pověry tímto dnem končilo období sběru léčivých bylin, které podle pověry od této doby ztrácely svou moc: Na svatého Jána, bez kvete od rána.

Jméno Jan se vyskytuje i v dalších lidových rčeních: dělat janka (= tvářit se hloupě), mít shnilého janka na hřbetě (= být lenivý).

Použité zdroje

VAŠKŮ, Zdeněk. Velký pranostikon: 3000 pranostik. Vyd. 1. Praha: Academia, 1998. 375 s. ISBN 80-200-0650-8.
ZAORÁLEK, Jaroslav. Lidová rčení. Vyd. 4., V nakl. Academia 2. Praha: Academia, 2000. 741 s. ISBN 80-200-0824-1.

Přílohy

Obor

Antropologie, etnografie

Okres

Vsetín

Knihovna

Masarykova veřejná knihovna Vsetín

Datum zadání dotazu

04.01.2021 08:00

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu